LETNÍ PUTOVÁNÍ ZA JÍDLY: Jak chutná na dohled řeckému Olympu?

Gyros nebo musaku si můžete dát v pomalu každém druhém bistru i u nás. Ale kdo jednou ochutnal některé z řeckých jídel v taverně s kostičkovanými ubrusy, sklenkou vychlazené retsiny a s výhledem na slunce zapadající nad Egejským mořem, už nechce jinak. Ano, atmosféra dělá hodně. A můžete ji zažít i v pevninské části Řecka, v Pierii, zvané též Olympská riviéra. Tak pojďme obdivovat zdejší přírodu, památky i dobré jídlo…
Rozmanitost – tak by se dala asi nejvýstižněji charakterizovat dovolená strávená v některém z letovisek na Olympské riviéře. Najdete tu rozlehlé písečné pláže, ale snadno dosažitelné (jezdí tu i vlak) jsou i historické, kulturní i přírodní památky – skalní soutěsky a dokonce i velehory. Neznám krásnější pohled, než když stojím v průzračném moři a dívám se na vrcholky bájného Olympského pohoří s nejvyšším horou Mytikas. Ledovce z Olympu zásobují celou oblast čistou vodou, a proto tu není nikdy tak vyprahlo jako na některých řeckých ostrovech. A pítka jsou všude, podél turistických tras i ve vesničkách při pobřeží. Olympská riviéra začíná zhruba 100 km jižně od Soluně a vydat se sem můžete od května až do půlky října, v okrajových termínech ovšem na pobyt poznávací. Kam se tedy vypravit do okolí, když už budete mít slunění na pláži Egejského moře až nad hlavu?
Kláštery Meteora
Víte, co v řečtině znamená slovo metéoros? Vznášet se mezi nebem a zemí. A přesně tak na člověka zapůsobí proslulé kláštery Meterora. Nacházejí se už sice v jiném kraji, v Thesálii v pohoří Pindos, ale z letovisek na Olympské riviéře jsou to k nim zhruba dvě hodiny jízdy. Kláštery se tyčí na vrcholcích skal a pohled na ně je úchvatný zdálky i zblízka. Celá tato oblast působí velmi tajuplně a je přímo nabitá energií.
* Více než tisícovka skalních věží a stěn mnohdy bizarních tvarů ční na okraji nížiny až do výšky 400 metrů nad mořem. První mniši se tu začali usazovat již od 11. století, první kláštery ale začaly vznikat až ve 14. století. K některým se lze dostat a přímo autem nebo autobusem, někde ovšem musíte ještě zvládnout převýšení i po schodech a tudíž po svých.
* Z původních 24 klášterů se jich v dobrém stavu dochovalo dnes už jenom šest. Jsou to: Velká Meteora, Varlaam, Agia Trias, Agios Stefanos Protomartyr, Rusanu (jediný ženský klášter, jeptišky se ale neskrývají a prodávají třeba vstupenky v pokladně) a Agios Nikolaos.
* Je tu třeba dodržovat určitá pravidla. Muži musí mít dlouhé kalhoty a alespoň krátký rukáv. Ženy by se měly zdržet velkých výstřihů, kalhot i odhalených ramen. Ale není problém si při vstupu vypůjčit dlouhou sukni. Vstupné je 3 eura.
Jehněčí souvlaki
POTŘEBUJETE:
✔ 2 lžičky oregána
✔ 1 lžička olivového oleje
✔ 1/4 šálku citronové šťávy
✔ 650 g libového jehněčího masa
✔ 2 lžičky sekaného česneku
Marinujte kostky jehněčího v marinádě z citronové šťávy, oleje, česneku a oregána 1 – 12 hodin. Připravte gril na vysoký žár. Napichujte kostky jehněčího na špízy, uschovejte si marinádu na potírání. Grilujte za občasného otáčení a potírání marinádou asi 8 minut, nebo dokud nezhnědnou a nebudou hotovy podle vaší chuti.