Klíšťata už si brousí zuby! Jak s nimi zatočit?

Počasí se každým dnem zlepšuje a vy už se jistě nemůžete dočkat, až vyrazíte relaxovat do přírody. Vždyť koho by nelákaly procházky čerstvě orosenou trávou? Jenže přesně taková romantika s sebou nese i jedno velké nebezpečí – klíšťata! Čím dál tím víc se tito »strašáci« objevují i v blízkosti lidských příbytků a ve velkých městech. Jak mohou ohrozit naše zdraví a čím se proti nim bránit?
Klíšťata jsou parazité, které řadíme mezi roztoče. Jsou nejčastějšími přenašeči nemocí zvířat i lidí. Ve volné přírodě na nás číhá přes 600 druhů těchto malých živočichů, v tuzemských končinách se však nejčastěji setkáme se třemi. Klíšťata mají velmi vysoké reprodukční schopnosti: na jednu samičku připadá 2500 až 4000 vajíček! Klíště prochází čtyřmi životními cykly, přičemž pro člověka je nebezpečná zejména fáze nymfy a dospělce. V tomto období mohou nakažení parazité přenášet na člověka životu nebezpečná onemocnění! Infekce se do našeho těla dostane ve chvíli, kdy se živočich přisaje na kůži a začne z ní sát krev.
Prevenci nepodceňujte!
Pokud se v nejbližších měsících chystáte vyrazit do přírody, mějte na paměti několik základních pravidel, díky kterým se můžete vyhnout pozdějším zdravotním komplikacím.
1. Volte na vycházky vhodné oblečení. Nejlepší je samozřejmě pevná obuv, dlouhé kalhoty, popřípadě ještě návleky, kterými zabráníte vniknutí klíštěte pod oděv. Před odchodem z domu použijte repelent.
2. Vyhněte se pohybu v hustých lesních porostech. Právě zde je totiž koncentrace klíšťat nejvyšší. Po návratu domů své oblečení řádně vyklepejte, vykartáčujte a vyperte. Nezapomeňte se také prohlédnout a osprchovat.
3. Chováte-li čtyřnohé miláčky, je vhodné jim několikrát týdně vystříkat pelíšek speciálními přípravky. Pejsky můžete také vykoupat a po návratu z vycházky jim rozčesat srst.
4. Ačkoli před většinou onemocnění přenášených klíšťaty se nelze chránit očkováním, existuje alespoň vakcinace proti klíšťové encefalitidě. Látka, která vás ochrání zhruba na dva roky, se doporučuje aplikovat v zimě. Je možné provést i takzvané zrychlené očkování, které je však účinné po dobu pouhých šesti měsíců.
Když už saje...
I přes dodržování všech předchozích zásad se ovšem může stát, že na své kůži nepříjemného parazita přece jen najdete. V tomto případě je zapotřebí jeho včasné a hlavně bezpečné odstranění.
ROZHODNĚ SE KLÍŠTĚ NEPOKOUŠEJTE VYTOČIT POMOCÍ NAOLEJOVANÉ SIRKY NEBO JEJ VYTAHOVAT PINZETOU! V tomto případě hrozí vyvrhnutí obsahu střev do rány. Lékaři za nejbezpečnější způsob odstranění považují vyjmutí pomocí speciální karty. Ta klíště správně podebere a vytáhne jej z kůže bez většího rizika. Pokud vám v ráně zůstanou kusadla, nemusíte panikařit. Žádná infekce už v tomto případě nehrozí.
PO ODSTRANĚNÍ KLÍŠTĚTE RÁNU DOBŘE VYDEZINFIKUJTE. Chcete-li zjistit, zda byl parazit infikovaný, vložte jej do igelitového sáčku a odešlete do specializované laboratoře na vyšetření. V opačném případě se tohoto malého zvířátka zbavte jednoduše spláchnutím do toalety.
Co proti klíšťatům?
Karta na bezpečné odstranění klíštěte, plastová karta na vyjmutí klíštěte se zvětšovacím sklem, 88 Kč.

Predator Forte spray 150 ml, účinný repelent proti hmyzu a klíšťatům funguje po dobu 8 hodin, 142 Kč.