Lenošení - 8 tipů na dokonalou regeneraci

Najít tu správnou hranici mezi povinnostmi a radostmi je opravdu oříšek. Je to o to těžší, když se nám začnou hromadit pracovní povinnosti a do toho doma domácnost volá po úklidu. Často se stane, že na konci dne zjistíme, že jsme se ani nezastavili a mobil nepustili prakticky z ruky. Jenže být všem pořád po ruce a být neustále dostupní není zdravé ani pro tělo ani pro duši. Někdy je prostě potřeba vypnout a jednoduše nic nedělat. Ovšem i lenošení je věda. Jak tedy správně odpočívat a docílit vytoužené relaxace?
1. Kvalitní spánek
Na únavu je nejlepší spánek. Ten je základem všeho. Během něj si odpočine nejen naše tělo, ale zregeneruje i mozek. Z organismu se vyloučí toxiny a další nežádoucí látky, které se v něm nashromáždily během dne. Kvalitní spánek je prevencí před mnoha vážnými nemocemi, pomáhá proti stresu, podporuje paměť a posiluje imunitní systém. Když málo spíte, koledujete si o zdravotní potíže. Zákeřnost je v tom, že problémy nepřijdou hned, ale dostaví se postupně. Někdy udeří až po mnoha letech, ale o to větší sílou. Některé lékařské studie tvrdí, že nedostatek spánku a kvalitního odpočinku nastřádaný během života je jednou z příčin Alzheimerovy choroby v pokročilejším věku. Proto si v den lenošení pospěte déle. Není hřích zůstat v posteli déle a vyspat se dorůžova.
2. Klidné místo
Kvalitně odpočívat není možné na kdejakém rušném místě. To vám potvrdí každý. V obývacím pokoji, kde neustále někdo chodí nebo běží televize, si stěží odpočinete a vypnete. Pro dokonalou relaxaci je ideální klidné místo, kde budete zcela sami. Na lavičce v parku, v přírodě nebo někde na vyhlídce za městem.
3. Zacvičte si
Stačí půlhodinka na to, abyste se cítili jako noví. Pokud se cítíte unaveně, všechno vás bolí a máte pocit, že už vám nezbývá ani špetka energie, není nic jednoduššího, než si dát trochu do těla. Kardio cvičení (například běh, rychlá chůze, aerobic…) a důkladné protažení pomůže víc, než povalování na gauči před televizorem.
4. Delší procházka
Ačkoli na jaro si ještě počkáme, už nyní je venku tak, že to doslova láká na procházku. Pro klidnou mysl a zdravé tělo je pobyt na čerstvém vzduchu ideálním řešením. Na tempu tentokrát nezáleží. Důležité je vypnout hlavu a udělat něco pro svoji imunitu. A po procházce se zachumlat doma do deky s teplým čajem.
5. Naučte se říkat »ne«
Na volný čas je pro sebe má právo každý z nás. To si musíte uvědomit vy sami a dát to najevo i svému okolí. Víkendy nejsou od toho, abyste dohnali resty pracovního týdne a veškerou energii věnovali rodině. Je nutné vždy do svých plánů zahrnout čas sám pro sebe a na věci, které vás osobně těší a nabíjejí. Pro správnou rovnováhu je důležité naučit se v životě říkat »ne«. A to bez pocitu viny. Zvláště tehdy, když vám závazek vůči druhému způsobuje stres.
6. Drobná potěšení
Neodkládejte různá potěšení až na víkendy či dovolené a i během pracovního týdne si naplánujte maličkosti, na které se můžete těšit. Co takhle si každou středu skočit na zákusek nebo dopřát si v pátek sklenku vína s kamarádkou? K zahození není ani drobný dárek, který vás potěší. A to alespoň jednou do měsíce. Třeba po výplatě si koupit něco jen pro sebe, pro radost.
7. Pravidelná návštěva lázní
Skočit si na masáž či jinou proceduru nemusí být jen výjimkou, ale může se stát pravidelnou rutinou. V době, kdy je každodenní ruch a stres na denním pořádku, je důležité najít si chvíli pro sebe, kdy můžeme úplně vypnout a dopřát si zasloužený odpočinek. A co by mohlo být lepšího, než strávit víkend jednou za měsíc v lázních? Je zřejmé, že nejen tělo, ale i duše občas potřebuje péči, odpočinek a relaxaci. Lázeňské prostředí je k tomuto účelu ideální. „K duševní pohodě přispívá i rytmus procedur, pravidelný čas na jídlo a odpočinek nebo rozjímání, a také doslova nakažlivě klidné tempo těch, kteří svůj pobyt začali o pár dní před námi. Toto prostředí nás inspiruje ke změně rituálů, které bychom si měli odnést zpátky do našeho každodenního života,“ říká MUDr. Eduard Bláha, předseda Svazu léčebných lázní. Lázně jsou důležité nejen při léčbě, ale také jako prevence zdravotních problémů. Pravidelná návštěva, byť jen krátká, může výrazně podpořit celkové fyzické a duševní zdraví.
8. Zdravá strava a vitamíny
Pestrá a vyvážená strava je základem zdravého životního stylu. Co tělu dáte, to vám oplácí. Při únavě nesmíte zapomínat na vitamíny, zejména C a skupiny B, z minerálů především na hořčík. Zdrojem vitaminu C jsou především ovoce a zelenina, vysoký obsah mají citrusové plody, rybíz, paprika, brokolice či kapusta. Vitaminy skupiny B najdete v potravinách, jako jsou mléko, sýry, vejce, játra, maso, ryby a mořské plody, také jsou ovoci a zelenině. Výbornou zásobárnou hořčíku jsou pak ořechy, luštěniny, semínka a cereálie.
Více o lenošení čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 9.