Připomeňme si místa v Česku, kde probíhaly boje válek i povstání...

Ač to v dnešní době, kdy se naše zraky s dojetím i obavami upínají ke konfliktu na Ukrajině, může někomu připadat zvláštní, nebo možná dokonce nevhodné, dnešní rubrika o cestování nás zavede na válečná pole, kde se odehrály slavné bitvy naší historie. Jsou zde různé pomníky, mohyly či velké památníky, které připomínají ty nejtěžší a nejkrutější chvíle. Zde si můžeme, třeba spolu s našimi dětmi či vnoučaty, znovu uvědomit, kolik utrpení války přinášejí, ale také kolik statečnosti v lidech bylo a a jak je důležité bojovat za svobodu a pravdu.
Mohyla míru
Kde ji najdete: Asi 10 kilometrů od Slavkova u Brna na Prackém kopci.
Co připomíná: Jednu z nejslavnějších bitev napoleonských válek, známou také pod názvem bitva tří císařů, která se odehrála 2. prosince 1805. Mohyla byla postavena podle záměru duchovního a pedagoga Aloise Slováka, který chtěl toto místo učinit jakýmsi mementem válek. V areálu každoročně na přelomu listopadu a prosince probíhá pietní akt k uctění padlých jako vyvrcholení vzpomínkových akcí k výročí bitvy. O státních svátcích, významných dnech a po celý červenec a srpen je Mohyla míru slavnostně osvětlena. V muzejním objektu sousedícím s Památníkem mohou návštěvníci zhlédnout stálou multimediální expozici Bitva tří císařů, která netradičním způsobem ukazuje slavkovské boje.
Otevírací doba a vstupné: Říjen – duben, úterý až neděle od 9 do 16.30, květen – září, pondělí až neděle od 9 do 18 hodin. Základní vstupné je 125 Kč, pro seniory 85 Kč a pro žáky a studenty 65 Kč.
Památník bitvy u Lipan
Kde ho najdete: V blízkosti obce Lipany nedaleko Českého Brodu a Kouřimi. Vede k ní úzká silnice a nahoře bylo vybudováno malé parkoviště. Co připomíná: Rozhodující bitvu husitských válek, které předcházelo neúspěšné obléhání Českého Brodu vojsky Panské jednoty. V neděli 30. května 1434 se na tzv. lipské hoře střetla katolická koalice s radikálním křídlem husitů. Zprvu se zdálo, že koalice nemá mnoho šancí na úspěch, ale manévr s předstíraným ústupem nakonec zvrátil vývoj boje a katolíci zvítězili. Během bojů přišel o život i vůdce husitů Prokop Holý. Mohyla podle návrhu Karla Koutka byla odhalena v roce 1881. Je složena z pískovcových cihel, které jsou naskládány na sebe do výšky 11 metrů. Do cihel je vložen kalich, symbol husitů.
Více najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 11.