Cestování za pozoruhodnými kostely...

Při podzimních výletech narazíme v každé vesničce alespoň na malý kostelík. Většinou takovým stavbám nevěnujeme příliš pozornosti, pokud tam zrovna nemíříme na mši. Jsou ale i místa, která naši pozornost na první pohled upoutají. Při budování některých kostelů totiž mistři architekti popustili uzdu své fantazii, ať už se jedná o celkový vzhled, nebo ladění interiérů. A navíc se k nim vážou zajímavé i tajemné příběhy… Které to jsou? To vám právě teď ukážeme!
AŽ DO NEBES
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově
Vesnička Neratov je už od 15. století známá jako osada sklářů. I jim vzdává hold krásný barokní kostel, jehož střecha je od roku 1990 prosklená. Postaven byl už v roce 1723 podle návrhů architekta Giovanni B. Alliprandiho. Na konci 2. světové války ale vyhořel a o pár let později se začalo jednat o jeho demolici. K té naštěstí – vzhledem k nedostatku finančních prostředků – nedošlo. Několik let se pak bohoslužby pořádaly pod širým nebem, než se kostel dočkal generální opravy. Při ní došlo nejen k zastřešení, ale také k rekonstrukci dvou věží s báněmi, které jsou denně otevřené i pro návštěvníky. Nabízí se z nich krásný pohled na panorama Orlických hor.
S DĚSIVÝMI SOCHAMI
Kostel sv. Jiří v Lukové
Opuštěný kostel ve vísce Luková na Plzeňsku patří mezi 10 nejstrašidelnějších na světě. Ne snad pro svůj vzhled, nýbrž kvůli 32 sádrovým sochám, které v naprosté tichosti sedí uvnitř v modlitebních lavicích. Jde o instalaci umělce Jakuba Hadravy, která představuje někdejší obyvatele Lukové – po válce vysídlené Němce. Výtvarník chtěl takto upozornit nejen na často opomíjenou součást našich dějin, ale i na to, v jak havarijním stavu se kostel z roku 1352 nacházel. Dlouhá léta chátral, nakonec se však přeci jen přistoupilo k renovaci. Otevřeno je každou sobotu od 13 do 16 hodin.
Více kostelů najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 45.