Církevní stavby rozhodně nejsou fádní - Přesvědčte se!

Při podzimních výletech narazíme v každé vesničce alespoň na malý kostelík. Většinou takovým stavbám nevěnujeme příliš pozornosti, pokud tam zrovna nemíříme na mši. Jsou ale i místa, která naši pozornost na první pohled upoutají. Při budování některých kostelů totiž mistři architekti popustili uzdu své fantazii, ať už se jedná o celkový vzhled, nebo ladění interiérů. A navíc se k nim vážou zajímavé i tajemné příběhy… Které to jsou? To vám právě teď ukážeme!
DŘEVĚNÝ CIZINEC
Kostel sv. Paraskivy v Blansku
Tenhle kostelík je u nás naprostou raritou. Postaven byl v 17. století v obci Nižní Seliště v Podkarpatské Rusi, od začátku 20. století ale chátral. Po vzniku samostatného Československa se náš Státní památkový ústav rozhodl budovu zachránit. Nechal ji rozebrat a po železnici přepravit právě do Blanska, kde ji rusínští dělníci znovu sestavili. A místním věřícím tu slouží dodnes. Gotický kostel je celý ze dřeva a byl vyhlášen kulturní památkou – nejen pro své stáří, ale také díky cenným ikonám, které zdobí interiér kostela.
LIDÉ LIDEM
Kostel Krista – Dobrého Pastýře v Hněvošicích
V obci Hněvošice na Opavsku věřícím dlouhá léta sloužil kostel sv. Petra a Pavla. Když přestávala jeho kapacita stačit, začali místní organizovat sbírku na vybudování kostela nového. Jeho stavba začala v září 1995 a podíleli se na ní především hněvošičtí občané. Jeden z nich dokonce při kácení dřeva pro kostel zemřel. Po roce bylo dílo dokončeno a dodnes je nejen pro zdejší obyvatele symbolem píle, odvahy a pospolitosti. Zvenku kostelík připomíná rybu, která je symbolem křesťanství; shora zase loď, tedy symbol církve. Samotná věž je jakýmsi propojením mezi nebem a zemí. Interiérům pak dominuje krásná třímetrová socha Krista – dobrého Pastýře od sochaře Jiřího Klímy.
Více kostelů najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 45.