Půst nás mění k lepšímu!
Už naši předkové se pravidelně postili, nejdelším postním obdobím bylo 40 dní před Velikonocemi, půst se držel také o adventu. Dnes řada lidí zařazuje půst do svého života jako detoxikační kúru či prostředek k zhubnutí. Certifikovaná výživová poradkyně Zdeňka Prušáková Řepová, DiS., která se zabývá stavem člověka z celostního pohledu a praktických psychosomatických souvislostí, však tvrdí, že vědomý půst může zdraví a harmonii člověku prospět mnohem víc. Jak na to?
Používáte pojem vědomý půst. Co si pod ním máme představit?
„Vědomý půst je takový, který nám nepřináší žádné strachy, utrpení a hladovění, naopak je velmi laskavý a vede k dobré duševní i fyzické kondici. Nejen, že člověka proměňuje a zjemňuje, ale pravidelné, vědomé půsty nabízí lidem ideální možnost, jak propojit duši s tělem a spojit psychoterapii s tělesnou očistou. Člověk může krásně pozorovat své myšlenky, činy, emoce, vztahy a pracovat s nimi. Může si lehce nastavit mantinely a hrát si tak se svým egem.“
S čím nám může konkrétně pomoci?
„Vždy záleží na úmyslu. Půsty mohou být pro někoho nástrojem fyzické a duchovní očisty, ale i cestou k řešení různých problémů. Z mnoha zdrojů plynou informace o půstech, které řeší i ty nemoci, které vzdorují postupům klasické medicíny. Nelze jimi však nahradit lékařské vyšetření. A určitě takové »léčebné půsty« patří pod kontrolu odborníka. Nedoporučuje se žádné laické experimentování a hazard se zdravím.“
Co se děje s naším tělem v době, kdy se postíme?
„Souvislosti procesů látkové výměny a účinku vědomého půstu závisí na mnoha faktorech (délka půstu, pravidelnost, úroveň vědomí jednotlivce). Půsty rozlišujeme na krátkodobé (1 – 3 dny) a dlouhodobé. Držení dlouhodobého půstu je odborníky doporučováno pouze v případě, že je na něj tělo fyzicky i psychicky plně připraveno, jinak by bylo velmi riskantní. Při dlouhodobém půstu dochází k odkyselení organismu, očištění od hlenů (léčebné půsty odvádí z organismu všechno nepotřebné, čistí tělesné tkáně a tekutiny), endogenní výživě, fyziologickému klidu orgánů, zlepšení látkové výměny a absorpčních schopností, omlazení organismu, nastolení psychické pohody, redukce tělesné hmotnosti, pokles hladiny glukózy a inzulínu v krvi atd. Ve zkratce můžeme říct, že půst má výrazný očistný efekt. Zbavíme se některých nepotřebných zásob tuků a cukrů, nánosů v cévách a tkáních, vyloučíme spoustu škodlivin z těla. Objevíme nové pocity, spokojenost, radost z úspěchu a zbystří se nám smysly. Za předpokladu dodržení všech pravidel, vědomé půsty mobilizují obranné síly organismu a zlepšují látkovou výměnu.“
Kdy a jak je vhodné půst držet?
„Mně se nejvíce osvědčily pravidelné vědomé půsty na fáze měsíce: nov, první čtvrt, úplněk, poslední čtvrt. Tedy jeden den v týdnu bez jídla. Navíc to jsou to dny, kdy se organismus lépe zbavuje usazenin a regeneruje. Ale každý by měl především poslouchat své tělo, intuici a neřídit se žádným diktátem.“
Je vhodnější si ho naplánovat na všední den, nebo raději na víkend?
„Každému vyhovuje něco jiného. Někdo potřebuje v den půstu více odpočívat a někdo má rád, když je zaměstnaný a nemá moc čas o půstu přemýšlet.“
Je pro někoho půst nevhodný?
„Ano, celá řada stavů organismu a nemocí je pro držení půstu zcela nevhodná. Vždy je nutné se o konkrétních postupech poradit s lékařem. Těhotenství a období kojení jsou s půsty kontraindikovány. Dále není půst vhodný pro nepřipravené. Každý organismus reaguje jinak na podněty, které půst vyvolá, a proto se každý musí přizpůsobit svým vlastním potřebám, vnímat své vlastní tělo a cykly (zejména ženy).“
Někteří lidé se postí i týden v kuse. Není to nebezpečné?
„Dnes jsem ve 14. dnu půstu, cítím se výborně a pokračuji dál. Není to nebezpečné, když víte, co děláte, nepodléháte strachům, když nepodceníte přípravu a hlavně návrat zpět ke stravě. Návrat ke stravě je nejnáročnější část z celého půstu. Návrat k dobré stravě musí být pozvolný a trvá stejně dlouho jako samotný půst. Chyba v návratu při dlouhodobém půstu by mohla stát člověka i život, pokud nedodrží důležité body.“
To zní děsivě. Jak tedy na to?
„I po jednodenním půstu se stává tělo velmi citlivé. Proto je potřeba začít jíst skromněji. Poslouchat své vlastní tělo, kam vás pustí, co s vámi rezonuje a v čem je vám dobře. Cvičení dělá mistra. Při dlouhodobých půstech platí pravidlo, jak dlouhé je období půstu, tak dlouho trvá návrat k běžné stravě. Bez rizika je půst 1 – 3 dny, který ani nevyžaduje přechodné období při návratu k normální stravě.“
Jak dlouho je ideální držet půst? To aqmnohem více čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 29.