Rašeliniště - krásy, které příroda vyčarovala už v době ledové...

Jen málokteré přírodní úkazy působí tak magicky a tajemně, jako rašeliniště a slatiniště. Když se procházíte po povalových chodníčcích, obklopeni zářivě zelenými mechy a jezírky a kolem poletují pestrobarevné vážky, máte pocit, jako byste se najednou ocitli kdesi v severských zemích. Hledáte-li oázu klidu, jen pramálo zasaženou lidskou činností, budou pro vás následující výlety tou správnou volbou.
Soos (Chebsko)
Nedaleko Františkových Lázní se nachází národní přírodní rezervace Soos, která je zajímavá především díky množství minerálních pramenů a tzv. mofet neboli bahenních sopek, z nichž na povrch vyvěrá čistý oxid uhličitý. Zdejší příroda vám navíc bude připomínat měsíční krajinu, protože je poseta žlutou a bílou vrstvou vykrystalizovaných minerálních solí. Plocha celého rašeliniště zabírá 221 hektarů, turistům je přístupná trasa dlouhá 1,2 kilometrů.
*Součástí areálu je i geologický park, který návštěvníky seznamuje s dějinami Země, a také expozice Ptačí svět. Otevřeno je denně od 9 do 18 hodin, vstupné stojí 100 a 80 Kč.
Červené blato (Třeboňsko)
Kdo by to byl řekl, že i v jižních Čechách se nachází rozsáhlé, 144hektarové rašeliniště? A jaké! Jde o jednu z nejpůsobivějších přírodních rezervací u nás, neboť tu roste vzácný, stálozelený keř zvaný rojovník bahenní. V době květu už ho nejspíše nezastihnete (ta dosahuje vrcholu na konci června), i tak ale návštěva Červeného blata stojí za to. Prohlídková trasa s šesticí informačních panelů začíná v Jiříkově Údolí a měří 5 kilometrů.
*Není bez zajímavosti, že přístupová cesta do rezervace je vytvořena z úlomků tvrdého skla zvaného hyalit, které se právě ve ziňovaném Jiříkově Údolí vyrábělo.
Černohorské rašeliniště (Krkonoše) - Nejen o tom čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 29.