Dovolená nejen v hotelu - Co takhle stan?

Nejisté možnosti cestování zvýšily zájem po trávení volného času v české kotlině. Řada lidí navíc čím dál častěji vyhledává i trochu netradiční způsoby. I když opatření polevila, není nutné o prázdninách nocovat jen v penzionu či hotelu na jednom místě, ale vydat se vstříc dobrodružstvím po vlastní ose. Na co nezapomenout při dovolené s obytným vozem? Co s sebou do kempu a jaký stan si vybrat? To vše a mnohem víc se dočtete v dnešním speciálu. Poradíme také, kam za koupáním po Česku, nebo jaké občerstvení si vzít na cestu do auta či na túru. Dovolená přece není jen moře a all inclusive…
*Vybrat si správný turistický stan může být pro začátečníka oříšek. Každopádně myslete na to, kde, v jakých podmínkách a jak často budete stan používat, pro kolik by měl být osob, kolik má pojmout zavazadel a vybavení. Ještě před koupí zvažte, kolik do něj chcete investovat a zda je pro vás důležitější cena než řekněme výkon. Něco jiného je, pokud se chystáte stanovat do rakouských Alp, něco jiného, když kupujete stan na zahradu nebo do kempu u českého rybníka. Pamatujte rovněž na to, že velké rodinné stany i něco váží, klidně i osm kilo. Ale protože si ho stejně nejspíš dovezete autem, je to vlastně jedno…
* Vybírejte též podle voděodolnosti tropika (vrchní část dvouplášťového stanu – pozn. red.) i podlážky. Na dovolené v ČR si vystačíte s tropikem o voděodolnosti cca 3000 mm vodního sloupce. Podlážka by neměla mít nižší odolnost než 5 až 10 000 mm.
*Pamatujte na pevnost konstrukce. Odolnější bývají kvalitní duralové pruty než tyče laminátové. Ty mohou častěji doznat úhony, protože popraskají.
* Svou roli má také správné odvětrávání stanu, jde přece o to, abyste se v něm za letních dnů „neuvařili“ vedrem.
* Co se týká velikosti stanu, záleží na velikosti vnitřních prostor, počtu a velikosti předsíněk i počtu vchodů. Hodláte ve stanu více vařit? Pak je pro vás ideální model se dvěma předsíněmi nebo velkou apsidou (většinou půlkruhový prostor, který je přičleněn k hlavnímu prostoru stanu – pozn. red.). V jedné části si můžete odkládat věci a ve druhé něco dobrého kuchtit. V části vyhrazené nocování přijdou vhod všemožné kapsy, do nichž si vložíte baterku, mapu nebo knížku.
Radši bez zámku
Na stanování si vyberte kemp, který nabízí bezpečnou úschovnu na cennější věci. Ve stanu nechávejte jen absolutní minimum! Elektroniku, doklady a peníze vždy noste u sebe! „Hodně lidí si na dovolenou pod stan bere visací zámečky, kterými zamyká zipy. Toto řešení však nedoporučujeme. Zloděje zámeček nezastaví – jednoduše stan rozřeže a způsobí tak mnohem větší škodu, než kdyby dovnitř vlezl vchodem. Cennosti je lepší uzamknout v autě nebo nejlépe uschovat na recepci kempu,“ radí Petr Neuvirt.
Máte s sebou kolo?
Kromě přilby, rukavic a nářadí si přibalte také cyklozámek. Využijete ho, až zastavíte na prohlídku zámku, nebo na občerstvení. Kolo nenechávejte neuzamčené bez dozoru a sundejte z něj i hodnotnější doplňky. K uzamčení si vybírejte pevné objekty, např. pevně ukotvené lavičky a stojany na kola. Má-li váš bicykl kotoučové brzdy, sáhněte po moto zámku s pohybovým čidlem. Svou službu ale udělá i klasický lankový či kódový cyklozámek.
Více o tipech na netradiční dovolenou v Čechách čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 28.