Luděk Nekuda (†45) byl výjimečný, zabil ho pád ze schodů!

Doplatil na chybu lékařů? Život slavného baviče Luďka Nekudy vyhasl zcela zbytečně, a to v pouhých 45 letech. V osudný den mu cenzura v televizi zamítla scénář k populárnímu pořadu Sešlost, rozčarování se snažil utopit v alkoholu. Nešťastná náhoda pak zapříčinila, že jen pár kroků od svého bytu utrpěl úraz hlavy. V nemocnici ale prý přehlédli, že je smrtelný...
Narodil se 10. října 1942 v Ostravě do hornické rodiny. Měl z něho být lékař, jak si přála jeho maminka, dokonce ho vzali i na medicínu. Jenže on se rozhodl, že raději bude studovat pedagogickou fakultu, obor ruský jazyk a hudební výchova. V roce 1961 spoluzakládal ostravské divadélko malých forem Pod okapem, kde účinkoval coby zpěvák a trumpetista. Později začal skládat písničky a texty, a s nimi se brzy objevil v Československé televizi. V roce 1969 se přestěhoval do Prahy, i s manželkou Hanou, se kterou se seznámil už v Ostravě. V témže roce se mu také narodil syn Ondřej. V Praze nastoupil jako host do divadla Semafor. Jeho talent vymýšlet inteligentní humor byl tak výjimečný, že ho obdivoval ho i sám Jiří Suchý (89). „Takový důvtip v tak mladistvém věku se jen tak nevidí,“ říkal o něm Suchý. Na legendární pražské scéně Nekuda účinkoval ve hrách Poslední štace, a Tak co, pane barone. Časem se z něj stal dramaturg v redakci zábavy Československé televize a také spolupracoval se známou kapelou Plavci. Později s Jiřím Císlerem (†76) uváděl vlastní pořad Sešlost, kam si společně zvali různé hosty. Svůj talent uplatnil i v rozhlasu. Na stanici Hvězda pracoval jako moderátor v pořadech Mikrofórum a Dobré jitro. Spousta lidí ho nazývala workoholikem. Jenže on si z toho těžkou hlavu nedělal. „Jsem rád, že můžu dělat to, co mě baví,“ přiznal v jednom z rozhovorů.
Neúspěch nesnesl
Práce byla jeho životem a byl zvyklý, že mu šlo, na co sáhnul. Neúspěch těžce nesl, a když se mu nedej bože něco nepovedlo, štvalo ho to do morku kosti. A právě kvůli svému pořadu Sešlost tvrdě narazil, což se mu stalo osudným. Dvanáctá epizoda oblíbeného pořadu totiž neprošla cenzurou a scénář, který Nekuda napsal, televize odmítla. Nemohl pochopit, proč se najednou vedení nelíbí jeho práce. Ten den přišel domů z práce hodně naštvaný a postěžoval si manželce Haně. „Přišel z televize rozčilený, najedli jsme se a on pak šel k sousedovi. Nevím, kolik tam toho vypili. Po hodině mu volala kolegyně z práce a chtěla s ním mluvit, tak jsem šla za ním s tím, že má telefon. Jenže on s ní nechtěl mluvit,“ svěřila Hana, která odešla domů s nepořízenou. Luděk se pak po nějaké době rozhodl, že jde také domů. Vypitý alkohol však vykonal své… Jakmile za sebou zabouchnul dveře, udělal pár kroků, nohy se mu zapletly a on upadl ze schodů. Domů se už nedostal. Hana svého muže našla na zemi ležet v bezvědomí a ihned zavolala záchranku. Doktoři ho sice přivedl k životu a odvezli do nemocnice, jenže tam zanedlouho Nekuda zemřel. Příčinou smrti bylo krvácení do mozku, kterého si prý lékaři nevšimli. Tragický den se odehrál 6. března 1988 a jako příčina smrti bylo uvedeno poškození přední části lebky, poraněné čelní laloky a krvácení do mozku. Nekuda zemřel o čtyři dny později.