Americký herec Lex Barker (+54) - Old Shatterhand mu byl prokletím...
Do paměti filmových diváků se tento Američan zapsal především jako neohrožený zálesák Old Shatterhand. Z Lexe Barkera (+54) však chtěli mít rodiče inženýra. On si ale prosadil svou a stal se hercem. Kromě legendární role Vinnetouova pokrevního bratra si zahrál ještě v sedmdesáti dalších filmech, ztvárnil třeba i Tarzana. Miloval ženy, dokonce se pětkrát oženil. Také ale velmi holdoval alkoholu. Zemřel předčasně na infarkt v pouhých čtyřiapadesáti letech.
Oficiálním jménem Alexander Crichlow Barker Jr. spatřil poprvé svět 8. května 1919 v New Yorku. Patřil do vlivného rodu, mezi jeho předky se zařadil třeba i guvernér Barbadosu. Už od narození se tedy předpokládalo, že z něj bude úspěšný a bohatý muž. Když byl malý, nikdo mu neřekl jinak než Lex. Byl zdatný sportovec, úspěchů dosahoval především v americkém fotbale. To ale jeho rodičům nestačilo. Přáli si, aby jejich syn dosáhl dobrého vzdělání, a proto ho donutili ke studiu na vysoké škole. Studoval na jedné z nejprestižnějších universit v USA, ve městě Princenton ve státu New Jersey. Už tady byl známý kvůli svému původu. Pozornost na sebe poutal také kvůli své výšce, měřil 193 centimetrů, a navíc byl velmi pohledný.
Dal sbohem armádě
Škola pro Lexe ale neměla velký smysl, on miloval divadlo. Údajně už v pěti letech toužil být na prknech, která znamenají svět. Divadlo tedy hrál při škole potají. V roce 1938 si ho vytipovalo filmové studio Twentieth Century Fox a nabídlo mu smlouvu. V tu dobu ještě podle zákonů nebyl plnoletý a kontrakt za něj museli podepsat rodiče. S nimi se ale nepohodl, nutili ho na kariéru herce zapomenout. Měl vztek a i přes nesouhlas otce a matky oznámil, že z univerzity definitivně odchází, aby mohl hrát. Rodina ale jeho rozhodnutí neakceptovala a nemilosrdně ho vydědila. Lex se tak ocitl v neznámém světě, kde si musel sám vydělávat na obživu. Začal pracovat jako kulisák a osvětlovač, nakonec vstoupil do armády. Deset měsíců nato byly USA zavlečeny do 2. světové války. Lex se na frontě účastnil bojů v Anglii, Alžíru či Itálii, což se na něm zdravotně podepsalo. V armádě utrpěl zranění hlavy, která mu po zbytek života působilo nesnesitelné migrény. Později ho zase střepina z granátu zasáhla do nohy. Byl ale odvážný a povýšení na sebe nenechalo dlouho čekat. Stal se nejmladším majorem široko daleko. Aby se zotavil, velitelé ho na čas pustili domů. Jeho touha po herectví ho ihned nasměrovala do Los Angeles, kde už jako Lex Barker natočil první film a armádě dal definitivní sbohem.
Evropa ho milovala, ale…
Snímkem Doll Face z roku 1945 Barker svoji filmovou kariéru odstartoval. Pyšnil se urostlou postavou a skvělou fyzickou kondicí, čímž si zajistil role odvážných mužů. Jeho postavy byly kladné, to prý díky sympatické tváři. V roce 1949 dostal roli Tarzana. Tvůrci po Bakerovi sáhli jako po jistotě. Když se navíc ukázalo, že umí skvěle řvát, bylo rozhodnuto. Lexe na rozdíl od jeho předchůdců ani nemuseli dabovat. Pět let se houpal na liáně a popularitu si získal hlavně u dámského publika. V dalších a dalších pokračováních už ale hrát nechtěl. Měl strach, že bude napořád zaškatulkovaný jako lord Greystok. Přestože snímky o Tarzanovi byly velmi populární, Lex následující období herecky spíše strádal. Počátkem 60. let proto odjel za oceán. V Evropě se nejdříve potkal s režisérem Fellinim, který ho obsadil do filmu Sladký život. Poté si zahrál ještě v několika německých detektivkách. Ve skutečném životě Barker nebyl žádný svatoušek. Rád navštěvoval večírky, kde holdoval alkoholu. A právě na jedné z párty přišel zásadní zlom, kdy mu jeden německý producent nabídl roli ve westernu. Prozradil mu, že se bude točit podle předlohy Karla Maye. Lex na nabídku kývl a stanul jako Old Shatterhand vedle francouzského herce Pierra Brice (+86) alias Vinnetoua. Vytvořili tak jednu z nejslavnějších dvojic v dějinách filmu. Značně mu díky této roli narostly i jeho příjmy, za každou mayovku inkasoval 250 tisíc marek. Role Old Shatterhand, přítele Indiánů jej katapultovala mezi evropské filmové hvězdy. Pro samotného Barkera byla současně prokletím. Evropa ho milovala, ale po návratu do Ameriky se setkal s nezájmem a čekaly ho pouze druhotné role v druhořadých filmech. Nesl to velmi těžce. Neúspěch si vyčítal a zapíjel ho alkoholem.
Jak to bylo s údajným obtěžováním nevlstní dcery a díky které s měnželek se jako herec proslavil? Dozvíte se v tištěném Aha! pro ženy číslo 8.