Rosamunde Pilcherová (+94) - Psala o lásce, nikdy o sexu!

Dožila se úctyhodného věku a poledních devatenáct let už nic nesepsala, přesto bude milionům čtenářek po celém světě chybět. Britská spisovatelka Rosamunde Pilcherová zemřela začátkem února ve věku 94 let po prodělané mozkové příhodě. Žena, která stvořila nespočet příběhů plných romantické až naivní lásky, z nichž řada byla i zfilmována. Žena, která prožila dvaašedesátileté manželství, nikdy nepsala o sexu a tvrdila, že její romány jsou pro lidi, kteří sedí doma v obýváku městského bytu, zatímco venku je šero a tma…
Čtenářky vytrhla z reality
Příběhy psala Pilcherová hlavně o lásce. Sama milovala romantiku a vztahy mezi lidmi jí byly bližší než kriminální zápletky. Vždy si vybrala pět hlavních postav, jejich charaktery, věk a problémy, které budou řešit. Pak už stačilo zapojit fantazii. Úspěch podle spisovatelky tvořilo i prostředí. „Dbám na popis prostředí, atmosféry a na detaily. Ty jsou důležité, lépe si pak jako čtenář představíte, kde se hrdinové mých knih pohybují,“ vysvětlila Pilcherová. Žila v pošmourném Skotsku, které pro ni nebylo inspirativní. Ona popisovala krajiny plné slunce a pestrobarevných květů. „Ve Skotsku je tma, ale já píšu o krásné krajině v rodném Cornwallu. Představuji si, že se vydávám na dlouhou dovolenou, na výlety po kraji mého mládí. Píši pro lidi, kteří sedí doma v obýváku městského bytu, venku je šero a zima a já je unáším sebou. Je to snadné,“ prohlásila. Tím si vysvětlovala svůj obrovský úspěch především v Německu. Právě v této zemi totiž byla více než stovka jejích románů zfilmována. „Němci mají rádi krásnou krajinu, zahrady a květiny v nich. Vidí rádi svět trochu jinak, než je ten skutečný. Umějí snít, i když svým citům dávají průchod raději u televize či v kině než ve skutečnosti,“ vysvětlovala Rosamunde. Filmy si našly spoustu věrných divaček také v Česku. Mezi nejznámější patří Hledači mušlí, Září, Návrat domů, Dům na pobřeží, Růže v bouři nebo poslední snímek Jako z daleké hvězdy.
Kouřila ostošest
Ve světě sice Pilcherová prorazila až v 63 letech se ságou a současně svým nejznámějším dílem Hledači mušlí, přesto dokázala prodat přes 60 milionů knih. Vždy psala o lásce, milostných trojúhelnících, ale nikdy o sexu. Prý psala jen o tom, co sama prožila. Nevěra do Rosamundina života nepatřila. „Měla jsem stovky kamarádů, s žádným z nich jsem ale nikdy nespala,“ ujišťovala spisovatelka. Ros, jak jí říkali přátelé, holdovala jiným „neřestem“. Ráda si dopřála sklenku vína nebo oblíbené whisky značky Glenmorangie. Romány byla schopná u psacího stroje vyťukávat i deset hodin denně. K tomu dokázala vykouřit přes devadesát cigaret. Jinak se považovala za skromnou ženu, která nerada utrácela. Nadevše milovala svoji rodinu a údajně jakmile vydělala tři miliardy korun, přepsala všechna autorská práva na svoje čtyři děti. Měla také 14 vnoučat a 17 pravnoučat. Do spisovatelského důchodu odešla Pilcherová před devatenácti lety, kdy dopsala poslední román Zimní slunovrat. V roce 2002 jí královna Alžběta II. udělila Řád britského impéria. Pilcherová po sobě zanechala dědictví v hodnotě více než pěti miliard korun!
Celý článek čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 8.