Denisa (28) z Českého Krumlova má genetickou zátěž způsobující rakovinu...

I přes to, co má za sebou, neztrácí Denisa (28) z Českého Krumlova úsměv na tváři. Vždy byla velmi aktivní, hodně pracovala, věnovala se svým koníčkům a přátelům a rodině. To se změnilo, když jí do života zasáhla zákeřná nemoc. Nejprve postihla maminku a později i ji samotnou. Lékaři zjistili, že mají v rodině genetickou zátěž, mutaci genu BRCA...
Denisa vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze a pracuje jako obchodní referentka ve firmě nedaleko Českého Krumlova. Vždy byla tím typem člověka, který se téměř nezastaví. „Stále jsem měla potřebu něco dělat a jet na 150 procent. Po práci jsem ještě několikrát týdně chodila na brigádu za bar a v létě organizovala svatby. Vlastně mě to takhle bavilo,“ popisuje své životní tempo, které zbrzdila až slova lékařů o dědičných předpokladech k onemocnění rakovinou. „První z rodiny, o kom vím, že měl nějaký druh nádoru, je můj dědeček, který zemřel na rakovinu prostaty. Protože se nádor objevil ve vyšším věku, žádné genetické vyšetření nepodstoupil,“ začíná mladá žena své vyprávění. Další rána pro rodinu přišla také v podobě rakoviny, když před pěti lety onemocněla Denisina maminka rakovinou prsu. „Bylo jí jen 44 let, když si vyslechla tuhle diagnózu. K lékaři mamka šla s tím, že si na prsu nahmatala bulku,“ vzpomíná Denisa. Brzy po potvrzení diagnózy maminku operovali. Podle histologie se zjistilo, že jde o triple negativní karcinom, tedy velmi agresivní typ nádoru, který se často pojí s mutací genů BRCA. Proto bylo provedeno genetické vyšetření a mutace se potvrdila. „Bylo to hodně nepříjemné překvapení. Nikdy dřív jsme v rodině o těchto mutacích a o tom, co mohou znamenat, neslyšeli. Jakmile to bylo možné, absolvovali jsme genetické vyšetření všichni, tedy já, můj bratr i babička. Možná to bude znít zvláštně, ale cítila jsem, že pokud se u někoho mutace potvrdí, budu to já, protože jsem celá po mámě,“ říká Denisa, které se v červenci 2018 neblahá předtucha bohužel naplnila. Nikdo jiný z rodiny nositelem mutace naštěstí nebyl.
Nezbytná operace
Když Denise lékaři sdělili diagnózu, že i ona je nositelkou mutace BRCA genu, nesla to psychicky poměrně dobře, i když se samozřejmě obávala všeho, co ji čeká. Navíc se vzájemně podporovaly s maminkou, která v té době procházela léčbou. Stejně jako ostatním nositelkám mutace jí lékaři doporučili preventivní operaci, při které je odstraněn rizikový orgán, a nádor tak nemá kde vzniknout. V jejím případě šlo o mastektomii, chirurgické odstranění obou prsů s okamžitou náhradou implantáty. Na druhou operaci, odstranění vaječníků, byl ještě čas. „Vše už jsem měla vyřízené a po konzultaci na plastice jsem dostala termín za 14 měsíců. Cítila jsem se dobře, tak mě ani nenapadlo, že by se mnou mělo být něco v nepořádku ještě před operací,“ zamýšlí se Denisa, která se tehdy snažila být hlavně oporou mamince. Pár týdnů před plánovaným zákrokem absolvovala všechna předoperační vyšetření. „Tři týdny před operací jsem byla na magnetické rezonanci v Praze. Za dva dny mi volali, že se jim tam něco nezdá, tak, ať se dostavím na ultrazvuk. Tam už na mě čekala ne jedna, ale rovnou tři lékařky,“ popisuje nepříjemné chvíle, kdy tušila, že vše asi nepůjde tak hladce. Následovala ještě biopsie, která potvrdila nádor v pravém prsu. „Najednou mi volali z nemocnice U Apolináře, kde jsem do té doby nikdy nebyla, abych se dostavila na vyšetření. Pak už to šlo rychle. Na konci dubna 2021 mi přišly výsledky a už na začátku května jsem šla na operaci, oboustrannou mastektomii bez náhrady,“ popisuje své zkušenosti Denisa. Plánovaná preventivní operace se tedy rázem změnila v operaci, která byla nezbytná pro odstranění nádoru.
Podpora okolí - Kdo yl Denise největší oprou a mnoho dalšího čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 47.