Lence (37) z Jičína lékaři odhalili rakovinu dělohy a vzácný Lynchův syndrom...

Lenka žila před diagnózou běžný spokojený život jako máma tehdy jedenáctileté dcery a se svým druhým manželem doufali ve společného potomka. To bohužel překazila zdrcující diagnóza, která zněla rakovina dělohy. Následné genetické vyšetření navíc potvrdilo Lynchův syndrom, dědičnou poruchu genů, která výrazně zvyšuje riziko zhoubných nádorových onemocnění. Lence se tenkrát obrátil život naruby…
Vše začalo docela nenápadně, Lenku nějaký čas trápilo krvácení mimo cyklus a téměř nepřetržité špinění doprovázené bolestmi břicha, které bylo podobné menstruačním bolestem. „Bylo to náročné hlavně na psychiku a chvíli jsem si dokonce myslela, že tyhle moje potíže mají původ v hlavě a nějak se časem upraví,“ vzpomíná mladá žena. Když ale šla v rámci gynekologické prohlídky na běžnou cytologii, svěřila se lékařce, že už je zoufalá z toho, jak z osmadvacetidenního cyklu třeba jen tři dny nekrvácí. Při vyšetření ultrazvukem nebylo nic patrné, gynekoložka ji ale pro jistotu poslala na hysteroskopii (vyšetření dělohy a děložní sliznice – endometria – pozn. red.), při které podstoupila i biopsii endometria (odebrání vzorku z děložní sliznice – pozn. red.). To bylo v prosinci 2019. Z nemocnice ji tehdy pouštěli se slovy, že to vypadá na normální nález a že se musí počkat na výsledky biopsie, které budou po Novém roce. „Nepřipouštěla jsem si, že by se mohlo jednat o něco vážného, říkala jsem si, že možná budu řešit nějaký zánět. Prožila jsem krásné Vánoce i Silvestra, tou dobou jsem ještě ani netušila, že existuje rakovina dělohy a že bych ji mohla mít,“ říká Lenka. O to větší šok zažila začátkem ledna, když se dozvěděla, že má onkologický nález. „Po sdělení diagnózy jsem myslela, že paní doktorce špatně rozumím. Nevěřila jsem tomu,“ popisuje své myšlenky a dodává: „V tu chvíli mě jenom napadalo, co bude dál. Co bude po operaci? Nedokázala jsem si to srovnat. Ani nevím, jak jsem z ordinace odešla.“ Cestou domů pak přemýšlela, jak to sdělí manželovi, se kterým plánovali druhé dítě. Představovala si, jak bude klidná a silná a ke všemu přistoupí věcně. „Doma mi ale pláč už zastavit nešlo a za dveřmi bytu jsem se složila,“ popisuje nejhorší okamžiky po sdělení diagnózy Lenka. Nicméně muž jí byl v nejnáročnějším období velkou oporou, protože věřil, že společně vše zvládnou.
Strach o dceru
Lenku operovali 22. ledna 2020. Byly to necelé tři týdny po vyslovení diagnózy. Tohle období pro ni bylo nejtěžší společně se sdělením diagnózy rodičům a dceři. „První víkend jsem vůbec nespala, o rakovině dělohy jsem neměla žádné informace a jen jsem přemýšlela, co bude s dcerou, kdybych tu nebyla. Každý rodič chce své dítě dovést do dospělosti,“ popisuje své úvahy. Naštěstí ji s manželem lékaři velmi brzy pozvali na schůzku, kde vysvětlili, o co se jedná a co se bude dít. Dokonce jim nabídli možnost se ještě narychlo pokusit o potomka za pomoci asistované reprodukce a hormonální léčby. „To jsme ale vyloučili, protože úspěch nebyl zaručen a nejdůležitější pro nás bylo, abych mohla co nejrychleji podstoupit operaci a být tu zdravá pro svého muže a dceru,“ vypráví pohnutě. Další velkou výzvou bylo pro Lenku oznámení diagnózy jejím rodičům. „Sama mám dítě, takže vím, jak pro ně bylo těžké si něco takového vyslechnout. To ticho poté, co jsem jim to řekla, bylo šílené. Každý ale potřebuje svůj čas na to, aby špatné zprávy zpracoval,“ vzpomíná. Lenka nakonec podstoupila laparoskopickou operaci, při které jí byla odstraněna děloha, vaječníky a vejcovody. Vzhledem k tomu, že byl nádor odhalen včas a rakovina postihla méně než polovinu tloušťky myometria (děložní svaloviny – pozn. red.), nemusela podstupovat žádnou další léčbu. Nicméně po zákroku byla ještě odeslána na genetické testy. Ty zjistily, že je nosičkou Lynchova syndromu.
Rodinná diagnóza - Nejen o tom čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 37.