Veronika (33) z Ostravy byla letuškou - Do oblak jí pomohla náhoda...

Jako malá chtěla být učitelkou, ale nakonec vzlétla do oblak. Veronika Klesnilová (33) z Ostravy několik let pracovala u prestižní letecké společnosti Emirates coby letuška. Navštívila 68 zemí pěti kontinentů a od cestujících mužů dostala nejednu nabídku k sňatku. O nevšední zážitky se podělila i ve své knize. Dnes podniká a před pár dny se jí narodila dcera.
Veronika odmaturovala na gymnáziu v Ostravě. V rámci střední školy se vydala do Ameriky, poté vystudovala univerzitu v Brně, obor zaměřený na právo a management. „Jako malá holčička jsem toužila stát se učitelkou. To mě ale rychle přešlo poté, co jsem začala chodit do školy a viděla, co si někteří žáci k učitelům dovolí. Takže se můj sen rozplynul. Věděla jsem, že chci v životě dělat něco, co mě bude bavit a naplňovat. Taky jsem ovšem nechtěla delší čas stagnovat na jednom místě,“ prozrazuje. Tato představa se jí nakonec do puntíku splnila. Nedlouho po dokončení studia vysoké školy se na ni usmálo štěstí. Stala se letuškou u prestižní letecké společnosti Emirates, patřící Spojeným arabským emirátům. K cestě do oblak pomohla náhoda. Na internetu zahlédla reklamu, že právě Emirates hledají v Ostravě do své společnosti nové tváře. Konkurz se měl konat za tři dny. „V té době jsem měla dobrou stabilní práci, byla jsem manažerkou v dopravní společnosti. Nicméně jsem si řekla, že je to pro mě výzva. A navíc mě zajímalo, jestli bych na to měla. Doneslo se ke mně totiž, že výběrová řízení této společnosti bývají velmi náročná,“ vzpomíná Veronika. O úspěchu ve výběrovém řízení rozhodovaly výsledky testu z angličtiny i osobnostního testu, z rozboru vlastního životopisu, týmové aktivity a osobního pohovoru. Na konečné rozhodnutí, tzv. golden call, si musela několik týdnů počkat. „Zlatého telefonátu“ se nakonec dočkala a brzy nato vyrazila vstříc velkému dobrodružství.
Trénovala v Dubaji
„Výhodou práce u Emirates je, že vás v podstatě vše potřebné naučí až na místě, na své „training college“, což je takové školicí středisko pro posádku. Po příletu do Dubaje jsem dostala číslo tréninkové skupiny, se kterou mě pak čekal tříměsíční trénink všeho možného,“ vysvětluje letuška. Šlo třeba o znalost základů všech typů letadel, na kterých bude létat, jejich vybavení, ale i technické záležitosti. Od bezpečnosti na palubě až po evakuaci na suchu či ve vodě včetně přípravy člunů pro bezpečný přesun pasažérů a posádky z havarovaného letadla. Součástí důkladné přípravy byla kromě poskytnutí první pomoci rovněž teoretická znalost porodu na palubě. Trénink samozřejmě zahrnoval i to, jakým způsobem poskytnout ten nejlepší servis cestujícím. „Jako letušky jsme byly trénované i na to, umět poskytnout první pomoc pilotům, pokud by se v kokpitu jednomu z nich něco přihodilo. Byly jsme připraveny na chvíli, kdy by bylo třeba operovat se sedačkou pilota, přemístit ho a zavolat o pomoc. Proto museli být v kokpitu přítomni vždy dva členové posádky, minimálně jeden pilot a někdo další z týmu. Pokud jsou v kokpitu piloti dva a některému by se něco stalo, pak jako další člen posádky může letuška v kokpitu zůstat a být kapitánovi k ruce. S letadlem jsme se ovšem přistávat neučily. Tohle bývá pouze ve scénářích amerických akčních filmů,“ tvrdí s úsměvem mladá žena. Emirates svým letuškám v rámci benefitů zajišťují také bydlení ve vlastních prostorách přímo v Dubaji. Dokonce si lze pronajmout i vlastní byt, na jehož nájem aerolinky přispívají.
Kde ještě byla? Dozvíte se v tištěném Aha! pro ženy číslo 3
.