Markéta Filipová (36) je lektorkou ve Škole čichu - Vůně umí změnit život…

Vůně provázejí bývalou zdravotní sestřičku Markétu Filipovou (36) v určité podobě téměř celý život. Možná i proto, že si dříve neuměla vybrat v obchodech běžně dostupné parfémy, chtěla se o vůních a jejich vzniku dozvědět něco více. Před šesti lety absolvovala roční cyklus přednášek a workshopů nazvaný Škola čichu. Tato zkušenost změnila nejen její pracovní svět od základů. Dnes se věnuje tvorbě vůní na míru, vonné typologii a ve Škole čichu je sama lektorkou a zkušenou parfumérkou…
„Svět vůní mě vždy fascinoval. Důvodem byl nejspíš i fakt, že jsem původní profesí zdravotní sestra, což je zaměstnání, které zrovna nevoní. Proto jsem potřebovala v soukromí i v práci nějakou kompenzaci, a to byly právě vůně v různých podobách, pro mě, rodinu nebo pacienty v nemocnici. Pravdou je, že komerční parfémy nikdy nebyly nic pro mne a toužila jsem po takovém, který mi opravdu sedne,“ říká Markéta. Při jednom takovém hledání náhodou narazila na značku Rafaella a webové stránky Petry Hlavaté, které mimo jiné nabízely roční cyklus Školy čichu. Markéta ji absolvovala a začala se v této oblasti aktivně angažovat. Změnila profesi a našla si nový smysl života. „Díky vonné typologii jsem zjistila, jaký jsem vonný typ. Ujasnila jsem si, co chci a co mi vadí. A to nejen v oblasti vůní, které přinášejí do života krásu a harmonii, pomohou se naladit, získat sílu nebo se vrátit do historie,“ vysvětluje parfumérka.
I muži jsou vnímaví
Škola čichu se zrodila před 10 lety na popud samotných zákazníků, kteří chtěli zjistit, jak se vůně tvoří. Markéta k tomu doplňuje: „Jde o roční cyklus, kdy klienty učíme znovu používat čich a přemýšlet o tom, co cítí. Dnes už čich není pouze jedním z orientačních smyslů, vždyť často ani nevíme, co nám voní. Nejprve tedy klienty provedeme historií vonných látek, která je v podstatě historií naší civilizace. Zjistí, že přírodní i syntetické látky mohou fungovat v harmonii a syntetika není vždy jen špatná.“ Náš čich ovlivňuje celá řada faktorů, jako jsou například stres, únava nebo antikoncepce, které ho zhoršují, nebo ovulace či těhotenství, které ho naopak zlepšují. „I když se říká, že ženy mají citlivější čich než muži, vždy tomu tak není. Pokud už máme na některém z našich workshopů statečného chlapa, většinou nás velmi překvapí svou vnímavostí k vůním. Obecně se dá říci, že kdo umí uvařit dobré jídlo, je vnímavý i pokud jde o vůně. Většina našich absolventů pak bývá otevřenější k tomu, co cítí. Často pak říkají, že jim náš cyklus změnil život i v jiných oblastech, třeba pokud jde o partnerství, práci nebo vztahy v rodině,“ usmívá se Markéta. Je to vlastně logické, vždyť vůně jsou úzce spojeny s našimi emocemi a vzpomínkami. „Někdy je ale zlepšení čichu až na škodu, například v hromadné dopravě,“ dodává.
Kláštery inspirují…
Zajímavé spojení vzniklo mezi Rafaellou a klášterem v Kladrubech, podle nějž zakladatelka značky Petra Hlavatá vytvořila trojici vůní s názvem Triptych monastery. „Tento typ spolupráce je přirozený. Kláštery byly vždy centrem moudrosti, mniši pěstovali bylinky, které používaly jako koření, léčiva a také jako vonné esence. Jelikož Petra se nechává inspirovat místy, která ji nějakým způsobem přirostla k srdci, zvolila právě klášter Kladruby.“ Vůně Rafaella jsou vždy vyrobené z přírodních surovin typických pro dané místo a následně jsou dotónovány chemicky v laboratoři, aby byla zajištěna jejich trvanlivost. Paní Petru inspirovaly kupříkladu i klášter Plasy nebo zámek Kuks. Markétu naproti tomu při tvorbě vůní inspirují příroda, vizuální vjemy z okolí, lidé, emoce… „Každý parfumér se nechá inspirovat něčím jiným. Někdo si vybere historické období, jiný známou osobnost, spisovatele nebo náladu,“ dodává. Z běžných parfumerií jsme většinou zvyklí na vůně v rozprašovači, Rafaella dává přednost typu roll on a vykuřovadlům. „Jelikož děláme hlavně olejové parfémy, je roll on vhodnější, aplikuje se přímo na kůži, vůni tedy cítíte hned a déle vydrží. Pokud jde o vykuřovadlo, nepředstavujte si pod tím kadidlo v kostele. Jde o směs bylin a pryskyřice, kterou lze použít k jemnému provonění jakéhokoliv prostoru. Směs dáte na misku, tu položíte na speciální lampu s alobalem a svíčkou a můžete se těšit na jemnou vůni,“ popisuje parfumérka.
Jak zjistíte svůj vonný typ a co pro vás v dohledné době Škola čichu chystá? Zjistíte v tištěném Aha! pro ženy číslo 39.