Drezérka koní Ivana Berousková (31) našla lásku u cirkusu!

Ivana Berousková (31) by si mohla bez přípravy střihnout roli ve filmu Přijela k nám pouť. Dlouhé roky totiž jezdila s lunaparkem po republice. Před několika lety ale vyměnila svět poutí za jiný kočovný život. Vdala se za Erika Berouska (34), ředitele Cirkusu Sultán Berousek a vnuka slavného dědečka Ferdinanda, jenž se proslavil svými zvířaty ve filmu Šest medvědů s Cibulkou.
Už v době, kdy se Ivana narodila, vlastnila její rodina lunapark. „Jsem vlastně taková holka od kolotoče... Jako děti nás hlídávala babička, než šla obsluhovat střelnici. Později jsem si nějakou tu korunu kapesného vydělávala obsluhou výherních automatů, mačkáním čudlíku u autodromu, nebo prodejem cukrové vaty. A někdy zbyl i čas zajít do kina,“vzpomíná sympatická tmavovláska. Z Českých Budějovic vyrážela s rodiči na štace především po jižních Čechách. Samotná pouť probíhala přes víkend, v neděli večer se atrakce sbalily a v pondělí dorazili na nové působiště. „Takže jsem většinou do lavice mezi nové spolužáky sedávala až v úterý ráno a v pátek jsem se s nimi zase loučila. Jeden týden jsem tak strávila kupříkladu ve škole v Kaplici, aby mě jiná učitelka za pár dnů zkoušela před tabulí ve Velešíně. Během takového kočování se moc opravdových kamarádek najít nedalo. Učitelky na mě ale byly hodné. Chápaly, že to nemám jednoduché a vycházely mi maximálně vstříc,“ říká Ivana Berousková, za svobodna Holá. Po přechodných školách Ivana putovala namísto žákovské knížky jen s notesem. Ten se jí každý týden plnil i novými razítky s potvrzením docházky. Před zimou se potom vracela do kmenové školy v Českých Budějovicích, kde na ni čekali vyučující s pololetními zkouškami. Tady zůstala až do února, kdy se její rodina vydávala do světa znovu. V červnu si potom Ivana odbyla celoroční zkoušky. „Nejhorší bylo, že na jedné škole byli s učením pozadu, jinde naopak v předstihu. A někdy se používaly v jednom předmětu různé učebnice. Náš starší syn, který chodí do třetí třídy, to má nyní podobně. Naštěstí učivo mi šlo prakticky samo a navíc jsem bývala bezkonfliktní,“ svěřuje se Ivana.
Nenaplněný sen
Ke konci povinné školní docházky Ivana pošilhávala po studiu designu. Lákalo ji navrhovat květinové výzdoby, ale nepohrdla by ani architekturou. Zůstalo ale pouze u nenaplněného snu. Nebylo totiž v silách jejích rodičů vozit dceru každý den mnoho desítek kilometrů a ke všemu každý týden odjinud. Navíc si rodina nedokázala představit vzájemné odloučení, ubytování na internátu tedy nepřipadalo v úvahu. „A tak jsme zůstali pospolu. Namísto internátu jsem dále putovala s rodiči po české zemi s maringotkou. Ta už tehdy byla vybavená kuchyní, obývákem, palandami, automatickou pračkou i splachovacím záchodem,“ vysvětluje Ivana.Připojení veškerých inženýrských sítí i voda s odpadem se řeší dodnes až na místě samotného vystoupení. Bývají s tím ale občas problémy. „Jde o to, že některé cirkusy před námi za pronájem místa, elektřinu či vodu nezaplatí a ujedou. Špatný stín tak padá automaticky i na nás,“ povzdechne si.
Osudové setkání
Svého životního partnera si Ivana našla právě u cirkusu. Šapito totiž občas vyrostlo hned vedle pouťových atrakcí. Erika tudíž znala od svých devíti let. Prý ho v té době ale nesnášela, protože prodával barevné svítící proutky, kterými ji šlehal. Osudové setkání proběhlo až před 11 lety v Českých Budějovicích na Dlouhé louce, kde se potkali znovu. Zaskočili do kina, začali si psát. „Ještě před svatbou se v podobných situacích řeší, jaké atrakce by se daly vzájemně vyměnit a kde budou novomanželé později působit. Některé z nich dostane dívka i svatebním darem. My měli sňatek na Hluboké jen v okruhu společných přátel, i když běžně se dělávají svatby i s 500 hosty. Dohodli jsme se také, že budu putovat s cirkusem, i když táta byl z toho smutný. Asi doufal, že budeme jezdit s ním. Jenže většinou jde holka, ať je od kolotočů nebo z cirkusu, za svým mužem,“ vysvětluje Ivana Berousková.
Jak je u cirkusu potřeba plánovat a proč je stejná štace vždy jiná čtěte v tištěném Aha! pro ženy, v čísle 6.