Co je dobré vědět nejen o opalování...
Konečně se otepluje a slunce začíná čím dál víc hřát. Nicméně aby pro nás byl pobyt venku přínosný a co nejzdravější, je třeba mít na paměti, že sluneční paprsky můžou být i pěkně zrádné. Proč a čím nám vlastně škodí a jak jejich negativní vlivy eliminovat?
Slunce dává i bere Sluneční záření je pro nás velmi důležité! Hraje velkou roli při tvorbě vitaminu D v našem těle, pozitivně působí psychiku a nabíjí nás energií. Nicméně stejně jako nám prospívá, může nám také škodit. Zvlášť přehnané opalování, ale v podstatě i jakýkoli neuvážený pobyt na slunci (tj. bez dostatečné ochrany), zanechávají na pokožce kromě pěkné barvy i nesmazatelné stopy. Přispívají nejen k předčasnému stárnutí kůže, ale můžou způsobovat také řadu zdravotních problémů, od nepříjemného spálení přes sluneční intoleranci až po vznik melanomu.
UV paprsky nejsou stejné
· Rozeznáváme tři typy ultrafialového záření, a to UVA, UVB a UVC. Nejagresivnější UVC záření na zemský povrch nedopadá, je absorbováno ozonovou vrstvou. Oproti tomu pro UVA a UVB záření není ozonová vrstva žádnou překážkou. Oba tyto dva druhy záření kůži poškozují, urychlují její stárnutí, snižují imunitu a zvyšují riziko vzniku rakoviny.
· UVA paprsky pronikají do hlubších vrstev kůže, kde ničí kolagenová vlákna. Jsou tu s námi pořád, ať je zataženo, nebo prší, dokonce se odrážejí i od sněhu a písku a nezastaví je ani sklo. UVB paprsky, které jsou zodpovědné za syntézu vitaminu D, se sice dostávají pouze do horní vrstvy kůže a mraky nebo sklo je zastaví, ale kromě výše uvedeného mají na svědomí také spálení pokožky a můžou poškodit buněčnou DNA.
Když se řekne faktor
Doba se mění, takže dnes už snad každý ví, že »opalovák« patří k nezbytné kosmetické výbavě, a to nejen v létě. Jenže na trhu existuje takové nepřeberné množství produktů, ingrediencí, faktorů a formulí, že vybrat si správně může být někdy oříšek. Obecně vyjadřuje ochranný faktor (OF) násobek doby pro relativně bezpečný pobyt na slunci. Například pokud víte, že se bez namazání spálíte za 10 minut, vynásobte toto číslo číslem uvedeným na produktu. Pokud máte například faktor 10, vyjde vám výsledek 100. To znamená, že právě po dobu 100 minut by vás měl přípravek chránit. Aby to však nebylo tak jednoduché, na obalech se většinou setkáte se zkratkou SPF, což vypovídá pouze o ochraně před UVB zářením, nikoli před UVA. Že přípravek chrání také před UVA zářením, poznáte podle toho, že je na obalu označení PA a jedna až čtyři hvězdičky, nebo přímo piktogram UVA v kolečku.
Není filtr jako filtr
Ve spoustě běžně dostupných opalovacích přípravků najdete chemické filtry. Jejich název je odvozen od toho, že pokožku chrání díky chemické reakci, která přeměňuje UV záření na teplo. Přípravky s těmito flitry se dobře roztírají, nedělají bílé skvrny a jsou dobře odolné vodě i potu, musí se však aplikovat alespoň 20 – 30 minut před vystavením slunci. Řada z nich však může u lidí s citlivou pokožkou vyvolávat podráždění, alergické reakce či ekzémy, zejména ty se staršími typy filtrů. Další skupinou jsou minerální filtry, které obsahují minerály (nejčastěji se využívají oxidy titanu a zinku). Mechanismus jejich působení je čistě fyzikální – jemné částečky pigmentů vytvoří na kůži tenkou vrstvu, která odráží nebezpečné UV záření jako zrcadlo. Do kůže se vůbec nevstřebávají, jsou tedy vhodné i pro dětskou nebo dospělou citlivou pleť. Navíc jsou účinné ihned po aplikaci. K jejich nevýhodám patří horší roztíratelnost a bílá stopa po nanesení.
Pravidla zdravého pobytu na slunci najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 22.
ZAPOJTE SE TAKÉ DO ČTENÁŘSKÉ SOUTĚŽE O NEJHEZČÍ TRUHLÍK 2023. PODROBNOSTI ZDE: https://www.ahaonline.cz/clanek/aha-pro-zeny-napadnik/204074/nejhezci-truhlik-2023-zapojte-se-do-ctenarske-souteze.html