Co o vaší kondici můžou prozradit (nejen) vrásky?

Ať se nám to líbí, nebo ne, stárnutí k životu patří a postupně se »stopy času« se objeví na každé pleti. Jde o přirozený proces, který je daný nejen tím, co jsme dostali do vínku, ale i péčí a dalšími vnitřními a vnějšími faktory, z nichž některé jdou méně či více ovlivnit. Podle ajurvédy, tradiční čínské medicíny a dalších východních nauk, se v obličeji, podobě jako například na oční duhovce, odráží naše zdraví a stav jednotlivých vnitřních orgánů. Dle této teorie pak můžou vrásky a další nedostatky na kůži ohlašovat nerovnováhu v těle či zdravotní potíže…
Ve zkratce
Podle východních nauk existuje vztah mezi obličejem a jednotlivými vnitřními orgány (viz přehled níže). Zároveň však platí, že každý orgán vykonává určité úkoly, přičemž je propojen s ostatními orgány a částmi těla, které ovlivňuje a současně je jimi sám ovlivňován. Proto ve výsledku určitá partie odráží stav nejen uvedeného orgánu, ale mnoho dalšího.
1. Horní část čela ukazuje na kondici močového měchýře.
2. Střed čela odráží stav tenkého střeva. Sousedící periferní oblast čela je spojena s tlustým střevem.
3. Partie mezi obočím poukazuje na stav jater.
4. Spánky zobrazují především kondici sleziny a slinivky břišní.
5. Oči a jejich okolí reprezentují ledviny a mají také vztah k vaječníkům a varlatům. Levé oko má vztah ke slezině a slinivce břišní, pravé oko souvisí s játry a žlučníkem.
6. Horní část nosu je spojena se slinivkou břišní.
7. Střední část nosu odráží stav žaludku.
8. Špička nosu je poukazuje na srdce a jeho funkce.
9. Nosní dírky a jejich okolí souvisí s průduškami a plícemi.
10. Tváře reprezentují plíce a jejich funkci.
11. Ústa jako celek vypovídají o kondici zažívacího ústrojí.
12. Oblast kolem úst je spojena s pohlavními orgány a jejich funkcemi.
Jak číst ve tváři
Určování diagnózy podle obličeje je velmi starodávná metoda a jejím nástrojem je pouze pečlivé pozorování obličeje. Její příznivci jsou navíc přesvědčeni, že pomůže odhalit onemocnění dříve, než se samo ohlásí různými zdravotními problémy. Stejně tak může upozornit na nerovnováhu ve stravování, která organismu nedělá dobře a může vést k potížím, a to i psychického rázu. Čtení v obličeji by žádném případě nemělo nahrazovat moderní diagnostické metody, ale určitě stojí za pozornost…
Čelo
Z čela je možné vyčíst celou řadu informací o různých systémech v našem těle. V podstatě lze říct, že ukazuje celkovou kondici a odhaluje i mnohé z psychiky.
· Vodorovné vrásky na čele, které se objevily již v mládí, souvisí s nerovnováhou ve vylučovací soustavě. Na vině může být neuvážená konzumace tekutin, zvlášť ovocných šťáv a mléčných výrobků, ve spojení s vyšším příjmem tuků a olejů.
· Pokud se zde linky objeví v pozdějším věku, což souvisí již s přirozeným ochabováním pleti, a jsou tři, ta horní reprezentuje oběhový a vyměšovací systém, střední nervový a spodní zažívací a dýchací. Jsou-li vrásky čtyři, vynechá se slabší okrajová, je-li jich pět, berou se tři prostřední. Při hodnocení vrásek se přihlíží k jejich vzhledu – měly by být dlouhé, přiměřeně výrazné a čisté. Pokud je jedna z nich slabší či přerušená, je příslušný systém oslabený.
· Tmavé skvrny v horní části čela ukazují na usazeniny tuků a hlenů, cyst či kamínků v ledvinách a na sklon k infekci močových cest. Doporučením je omezit příjem cukrů a bílé mouky. Červené zabarvení poukazuje na přetížení oběhových funkcí, což může souviset s nadměrným příjmem tekutin, především alkoholu a povzbuzujících nápojů, a ovoce. Bledá místa se dávají do souvislosti se zvýšenou hladinou cholesterolu a mastných kyselin v krvi, dále se zpomaleným tepem a hromaděním tuků a hlenů ve vylučovacím systému. Pomůže omezit příjem tučných jídel a tuků obecně.
· V prostřední partii čela může kromě vrásky upozornit na možné problémy nervového systému také jakékoli odlišné zbarvení kůže. Například červené tóny jsou znakem nervozity a přecitlivělosti, žluté zase nepřizpůsobivosti a nekompromisnosti. V prvním případě je na místě snížit konzumaci stimulujících nápojů, v druhém pak vajec, drůbeže, mléčných výrobků a kořenové zeleniny. Tmavé skvrny značí zatížení zažívací soustavy, především umělými aditivy ze stravy či léky.
· Bílé nebo žluté skvrnky a pupínky v dolní části čela souvisí s nahromaděním hlenů a tuků v plicích a ve střevech. Vhodné je alespoň na čas omezit příjem vajec, drůbeže a mléčných výrobků. Tmavé zabarvení v těchto partiích signalizuje zpomalení metabolismu, sklon k zácpě a dýchacím potížím. Příčinou může být nadměrný příjem masa, vajec, soli a moučných pokrmů.
· Svislé vrásky mezi obočím upozorňují na problémy s játry, od nahromadění hlenů a tuků v játrech až po jejich tvrdnutí, dále také na citlivější žlučník. Kromě toho vypovídají o sklonu k prchlivosti a popudlivosti. Pokud jsou v těchto místech pupínky a vřídky, může jít o příznak ztvrdlých tukových usazenin v játrech, nebo žlučových kamenů. Z hlediska mentálního jde o nepružnost a nepřizpůsobivost.
· Skvrny jakékoliv barvy, pupínky a jiné výrůstky na spáncích svědčí o zatížení sleziny, slinivky břišní, ale také jater a žlučníku. Pomůže omezit mléčné výrobky, tuky a v rozumné míře i bílkoviny.
Více o tom, co prozradí vrásky a jak na ně najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 24.