Péče o nohy aneb Připravte je do sandálků...

Chodidlům bychom měli věnovat stejnou pozornost jako rukám či tváři. Nicméně chladnější období, kdy je příliš nevystavujeme, svádí k tomu, je sem tam odbývat. Brzy nás ale sluneční paprsky vylákají do otevřených bot, a tak je nejvyšší čas dohnat vše, co jsme třeba zanedbali.
Jen pemza nestačí
Je přirozené, že kůže na chodidlech a patách tvrdne a vysušuje se. Na vině je tlak a tření při chůzi. Když však zesílí příliš, působí neesteticky a není to ani zdravé. Může bolestivě praskat a být náchylná k tvorbě otlaků a mozolů. Přitom stačí málo! Ideální je docházet na pravidelnou pedikúru asi 1x měsíčně. Zkušená pedikérka se postará o ztvrdlou kůži a nehtová lůžka a zkrátí také nehty. Na profesionální péči si ale musíme ještě chvíli počkat, je tedy nezbytné udělat si takový malý salon doma.
* Začněte desetiminutovou teplou lázní nohou, do které přidáte koupelovou sůl nebo jiný přípravek, nejlépe na bázi olejů. Kůži zjemní a udělá poddajnější. Nohy pak osušte a ztvrdlou kůži odstraňte pemzou či speciálním pilníkem. Nikdy ji však neobrušujte příliš silně nebo do hloubky, ať nepodráždíte spodní vrstvu, která se pod ní vytváří. Poté je vhodné povrch chodidel vyhladit peelingem, případně použít i vhodnou masku, omýt je a opět vysušit. Následně přikročte k úpravě nehtů a kůžičky, které se zatlačuje podobně jako u nehtů na rukách. Nakonec kůži promažte vhodným krémem. Proceduru je dobré zakončit aspoň 30 minutovým odpočinkem s nohama nahoře.
* Zvláštní kapitolou je zastřihávání nehtů na nohou. Nevhodná úprava jejich tvaru způsobuje bolesti, zatrhávání a ve výsledku zarůstání. Nehty tudíž stříhejte vždy tak, aby rohy zůstaly přístupné, čili nikoli do valu, ale do rovna. Místo klasických nůžek je proto lepší používat štipky nebo kleštičky, které tolik nepustí do stran. Případné ostré rohy pak stačí lehce zapilovat.
Více o péči o nohy najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 16.