Sexuální apetit i po šedesátce I: S důchodem milování nekončí! Rady sexuologa Weisse a psychiatričky Stehlíkové, jak vyzrát na problémy...

Myslíte si, že šesti nebo sedmi křížky na krku dovádění v ložnici končí? Omyl! Podle průzkumů, na které se odvolává řada odborníků, je přes osmdesát procent ženatých mužů a vdaných žen ve věku 60 až 64 let stále sexuálně aktivních. A dokonce přes dvacet procent lidí starších 80 let se milování nevzdává. Postupem věku nás však v tomto směru mohou zaskočit nejrůznější zdravotní potíže. I přesto, že chuť by byla, i když už samozřejmě ne tak velká jako ve třiceti, vzrušení velmi často brání hned několik faktorů. Na co je tedy potřeba dát si pozor a co může mít vliv na sexuální výkonnost? Sexuolog Petr Weiss (61) a psychiatrička Džamila Stehlíková (54) poradí, jak na potíže vyzrát a nenechat se téměř ničím zaskočit. Na témata týkající se sexu, erotiky a intimních vztahů všeobecně se těšte i v dalších číslech Aha! pro ženy.
1. Jeden z vás nemá chuť na sex
Je pravda, že intimní život ani v pozdnějším věku rozhodně končit nemusí, jistým omezením se však nevyhneme. Jedním z nich může být i slabší touha po tom druhém. Zatímco před lety byste z partnerky či partnera nejraději strhali šaty, sotva kolem vás projde, nyní dáte raději přednost svému oblíbenému seriálu v televizi. Podle odborníků za to můžou nejspíš hormony. „Přestože dnes už nikdo nevěří na asexualitu stáří, chuť milovat se přímo souvisí s duševní a fyzickou pohodou jedince. Samozřejmě s věkem se sexuální schopnosti a i potřeby snižují. Souvisí to s poklesem hormonů. U mužů především testosteronu, ke kterému výrazněji dochází už po čtyřicítce,“ vysvětluje sexuolog Petr Weiss. Ženy jsou na tom na rozdíl od mužů o něco lépe. „U žen sice přímá úměra poklesu chuti a poklesu estrogenu neexistuje, přesto opakuji, že v zásadě platí, že zachovalá chuť i schopnost ve starším věku je jednoznačně výrazem dobrého fyzického i duševního zdraví,“ dodává Weiss.
Co s tím?
Neděste se! Hlavně žádnou paniku, pomoci mohou v tomto případě právě hormony. O jejich užívání je však třeba se poradit se svým lékařem. „Podpořit sexuální aktivitu se dnes dá bez problémů hormonální léčbou. U mužů je známá především viagra,“ radí sexuolog.
2. Odmítáte jít k odborníkovi
Toto je poměrně velký a častý problém. Přestože mnoho lidí tuší, že v sexu není úplně všechno v pořádku, nenajdou v sobě odvahu, aby skočili za odborníkem. Ano, i v dnešní době se mnoho z nás stydí otevřeně mluvit o intimnostech. A to jsou přitom internet, noviny, televize plné nejrůznějších rad a pořadů, v nichž kde kdo o sexu přednáší bez pozlátka. Zatímco třeba ordinace psychologů praskají ve všech, protože je to moderní mít vlastního terapeuta, sexuologa vyhledá jen hrstka odvážlivců. Když vás bolí zub, jdete k zubaři. A když vám to v posteli neklape, uděláte co? Velkou chybou je zametat potíže pod koberec. „Jen pětina mužů středního věku s poruchou erekce vyhledá lékaře a ještě menší část z nich se začne léčit. Přitom máme k dispozici léky, které dokážou pomoct,“ upřesňuje Weiss.
Co s tím?
Prolomte bariéry. Nebojte se o svých problémech mluvit, nejste v tom sami!. V první se řadě se svěřte partnerovi či partnerce. Jste přece pár a potíže byste měli řešit společně. „V sexu opravdu neplatí žádné desatero. Některé páry se celý život milují denně, jinde sexuální touha vyhasla a žijí spokojeně bez sexu. Důležitá je hlavně upřímnost a otevřenost o všem mluvit,“ říká psychiatrička Džamila Stehlíková.
3. Bolí vás klouby
Stáří s sebou přináší kromě hormonálních změn také ty fyzické. Velmi častým problémem bývá bolest kloubů, která vám tím pádem nedovoluje dělat už ty „krkolomné“ polohy jako za mlada. Tady je třeba si uvědomit, že nic se nemá lámat přes koleno. Je přece pouze na nás, jak si milování i ve starším věku užijeme a přizpůsobíme se změnám, nebo ještě lépe, vytěžíme z nich co nejvíce.
Co s tím?
I v tomto případě odborníci doporučují, abychom se sexuálních aktiv úplně nevzdávali. „Může to být méně o klasické souloži, výkonu, ale víc o vztahu. Důležitější jsou mazlení, blízkost, tedy nekoitální aktivity,“ tvrdí Weiss. Najděte si tedy polohu, při které si to oba co nejvíce užijete. „Aby sex přinášel jen a jen potěšení, je nutno najít formy a způsoby sexuální aktivity, které vám vyhovují,“ doplňuje Stehlíková.
4. Obáváte se infarktu
Bojíte se, že se vám při pohlavním styku zastaví srdce? I strach může být překážkou užít si sex v pokročilejším věku naplno. Pokud jste překonali infarkt, poraďte se v první řadě svým lékařem, kdy můžete znovu začít se sexuálním životem. Nikam nespěchejte, nesnažte se podávat vrcholové výkony.
Co s tím?
Obecně prý platí, že pokud dokážete vystoupat do druhého patra bez bolesti na hrudníku a zadýchání, můžete se věnovat i postelovým radovánkám!
Další tipy najdete v tištěném Aha! pro ženy. V prodeji na stáncích jen za 7,90 Kč.