Plísně řádí všude kolem nás! Jsou i přímo u vás doma... Víte, jak se jich zbavit?

Plísně jsou všude kolem nás, ale nejsou všechny stejné. Některé k životu potřebujeme, a některé nám dokonce i chutnají (například ty v plísňových sýrech či salámech), jiné ale dokážou napáchat pořádnou neplechu. Nejznámější antibiotikum Penicilin se vyrábí z plísně Penicilinum, stejně jako zmíněné sýry. Jiné druhy plísní ale mohou obsahovat toxiny, nebo působí jako alergeny a našemu zdraví vyloženě škodí. Připomeňme třeba plísně na nohou, které chytíte třeba v bazénu raz dva. Některé ale nenápadně číhají přímo ve vaší domácnosti a projeví se až po letech…
Černé tečky mezi dlaždicemi v koupelně, nevzhledné tmavé mapy na stěnách, ale i tajně schované plísně v rozích za nábytkem, o kterých dlouho ani nevíte, než se u někoho z rodiny objeví zdravotní problémy. I takovou podobu mohou mít plísně v domácnosti.
Co pomáhá: Jejich výskytu lze přitom poměrně jednoduše zabránit. Základem je dodržovat zásadu suchého a větraného prostředí a pravidelný úklid. Pokud plísně již zaútočily a objevíte je na stěnách, v žádném případě je nedrhněte na sucho kartáčem. Tímto způsobem je totiž nezlikvidujete, ale rozšíříte! Ideální je použít kvalitní dezinfekční přípravek určený přímo na plísně.
Jak umí potrápit: Jste poslední dobou více unavení, hůř spíte či býváte více nemocní? Pak možná ve svém bytě máte plísně – a ani to nevíte! A soužití s nimi může přinést řadu problémů. Časté bývají vyrážky, rýma, pálení očí, kašel, problémy s dýcháním anebo astma, stejně jako alergie. Máte doma vlhkoměr? Plísním se nejvíc daří při vlhkosti vzduchu 80 až 100 %, ale některým druhům stačí i vlhkost kolem 65 %. Právě proto je ideální vlhkost vzduchu v domácnosti 55 %.
Kde je jich nejvíc: Plísním se doma nejvíc daří v místech, kde se sráží vodní pára. Zdi a rohy místností – převážně u obvodových stěn nebo za nábytkem, spodní strana oken nebo koupelna – a to hlavně v okolí vany či sprchového koutu. To je pro plísně doslova ráj! Zbavíte se jich v tomto případě docela snadno – pomocí speciálních čističů. Aby se ale nevrátily, je třeba odstranit příčiny – a pravidelně větrat.
Víte, že…
Průměrná čtyřčlenná rodina vyprodukuje za týden i více než 60 litrů vodní páry. Ta pak může kondenzovat a nejen poškozovat zdi a dřevěný nábytek, ale hlavně díky ní roste vlhkost a umožňuje tak vznik plísní.
OČIMA ODBORNÍKA
MUDr. Eva Kovaříková, Alergologie Třeboňská, Praha
„Způsobují alergická onemocnění!“
Jak plísně lidem škodí?
„Škodí ve formě toxinů, které obsahují, ale také jako alergeny, které u disponovaných jedinců způsobují alergická onemocnění, jako jsou například chronická rýma, atopický ekzém nebo asthma bronchiale. Setkáváme se ale i s plísněmi, které jsou schopny způsobit nejen místní postižení sliznic nebo kůže, ale i celkové systémové infekce. Jsou rovněž schopné rozkládat potraviny, dřevo i jiné organické materiály.“
Mají plísně v bytě vliv na dýchací ústrojí?
„Ano. Plísně mají přímou souvislost s výskytem alergické rýmy a astmatu. Máte-li na ně doma podezření, prohlédněte byt, jestli nejsou nějaké za nábytkem, v koupelně, chodbě a eventuálně jiných vlhčích a hůře větraných místech. Pokud je objevíte, odstraňte je co nejdříve např. pomoci Sava Proti plísním. Dále doporučuji dobře větrat, dát do pokoje čističku vzduchu a začít hledat příčinu jejich výskytu, zejména pak zvýšené vlhkosti, která bývá hlavní příčinou.“
Více o plísních najdete v tištěném Aha! pro ženy. V prodeji na stáncích jen za 7,90 Kč.