Plísně řádí všude kolem nás. Můžete je mít i na nohou!

Plísně jsou všude kolem nás, ale nejsou všechny stejné. Některé k životu potřebujeme, a některé nám dokonce i chutnají (například ty v plísňových sýrech či salámech), jiné ale dokážou napáchat pořádnou neplechu. Nejznámější antibiotikum Penicilin se vyrábí z plísně Penicilinum, stejně jako zmíněné sýry. Jiné druhy plísní ale mohou obsahovat toxiny, nebo působí jako alergeny a našemu zdraví vyloženě škodí. Připomeňme třeba plísně na nohou, které chytíte třeba v bazénu raz dva. Některé ale nenápadně číhají přímo ve vaší domácnosti a projeví se až po letech…
Příznaky: Uzavřená obuv, zpocené nohy, navlhlé boty. To jsou časté problémy, s nimiž se v zimě potýkáme. A pokud se nepřezujeme ani v práci a trávíme celý den v kanceláři v teplé zimní obuvi, problém se objeví záhy a plísně nohou jsou tu. Nepříjemné svědění, praskání kůže mezi prsty i na patách, zápach, kterého se nemůžete zbavit, ztluštění, lámání a změna barvy nehtu, který pak vypadá velmi nevábně. Přesně tak vypadají hlavní příznaky, jakými se mykózy na nohou projevují. Zatímco chytit je můžete snadno, zbavuje se jich mnohem hůř. K tomu, aby se usadily na vašich nohou, stačí návštěva bazénu, wellness či sauny, ale i obyčejná zkušební kabinka, ve které před vámi stál bosýma nohama člověk s plísňovým onemocněním nohou…
Co pomáhá: Dobrým pomocníkem je v tomto případě prevence – k bazénu noste žabky, nestoupejte si bosýma nohama v kabinkách, nové boty zkoušejte jen v ponožkách, nenoste cizí přezůvky. Pokud chcete udělat něco pro své nohy po návštěvě wellness či bazénu, pak si je vykoupejte ve slabém roztoku hypermanganu, který lze nahradit i octovým roztokem. Po vykoupání nohy ošetřete mastným krémem, nebo kokosovým olejem. Pamatujte, že plísně rády napadají přesušenou pokožku nohou, a proto se vyplatí o ně pečovat.
Plísně řádí všude kolem nás! Jsou i přímo u vás doma... Víte, jak se jich …
Celý článekMUDr. Karel Mencl, CSc., mikrobiolog Pardubické nemocnice
„S léčbou začněte co nejdříve!“
Jak poznáme, že se nám objevila plíseň na nehtech?
„Plíseň na nehtech je to nejnepříjemnější, co vás na nohou může potkat. Nehet začíná měnit barvu a strukturu, většinou od volného okraje. Barva je od žluté přes hnědou až k černé, objevuje se rýhování, lámání, nehet se ztlušťuje a často také zarůstá.“
Máme v tom případě čekat, že plíseň odezní?
„Ne. S diagnostikou i léčbou je nutné začít co nejdříve. Čím dříve plíseň zachytíte, tím samozřejmě lépe. Pamatujte, že infekce se může snadno dostat na okolní nehty a okolní kůži a přejít i na jiné osoby, se kterými je nemocný člověk v kontaktu. Doporučuji laboratorní vyšetření, aby byla jistota, že se nejedná o jinou chorobu nehtu.“
Jak tedy plíseň z nehtů odstranit?
„Pokud nemáte o plísni pochyb, můžete k jejímu odstranění vyzkoušet biologický přípravek s chytrou houbou, který je určený přímo na péči o nehty a aplikuje se ve formě zábalu. Je-li nehet postižený cca do jedné třetiny, je velmi pravděpodobné, že se ho podaří zachránit. Pokud je plíseň rozšířena až k nehtovému lůžku, je léčba náročnější. Při aplikacích chytré houby je také potřeba ošetřené napadené části nehtu během odrůstání pravidelně odstraňovat. Po tzv. akutním zásahu je dobré se zábaly pokračovat s 2 až 3týdenními odstupy až do úplného ústupu. Že se nehet vrací do normálu, poznáte podle zmenšování napadené části nehtové ploténky.“
Co je to chytrá houba?
Chytrá houba je predátorský druh mikroskopické houby, která umí pronikat do buněk plísní a kvasinek. Vysává z nich pro sebe potřebné živiny, čímž nám vlastně poskytuje velkou službu: zbavuje nás – lokálně a bez jakýchkoliv nežádoucích účinků – nepřátelských plísní, které nám působí obtíže. K lidem se chytrá houba chová veskrze přátelsky: poté, co zkonzumuje veškeré patogenní mikroorganismy, odrůstá tento plísňový predátor spolu s nehtem, nebo se jednoduše odloučí spolu se starými kožními buňkami.