Usušte si švestky!
Pěstují se u nás od 5. století a těší se velké oblibě. Aby ne! Jsou z nich skvělé koláče, plněné knedlíky, hodí se i k masu a v neposlední řadě z nich lze vypálit chutnou slivovici. Švestky jsou prostě úžasné plody, které mají i mnoho zdravotních benefitů. A jelikož už některé druhy dozrávají, toho využít. Co si třeba připravit sušené švestky na zimu?
JAK NA TO: Švestky omyjeme v teplé vodě a osušíme. Opatrně vypeckujeme (natrhneme nebo nařízneme je co nejméně a prstem vytáhneme pecku). Dáme je na plech s pečicím papírem a začneme v troubě sušit na 50 °C. Kdo má v troubě ventilátor, zapne program s ventilátorem. Kdo nemá, musí nechat mírně pootevřená dvířka, aby mohla vlhkost z ovoce odcházet. Po 4 hodinách sušení plech vyndáme, necháme vychladnout a opět ho vložíme sušit do trouby, a to na 65 °C. Po 3,5 hodinách horké švestky orosíme studenou vodou. Budou potom černé a pěkně lesklé. Necháme je ještě půl hodiny dosušit. Správně usušené švestky jsou pružné, ale při zmáčknutí nevypouští šťávu. Nesmí být přesušené, ztvrdlé nebo spálené. Nejlepší na uskladnění jsou vzduchotěsné dózy či sklenice nebo sáčky. Ovoce by mělo být uloženo v temnu, nejlépe ve spíži nebo komoře.
Proti mnoha neduhům
O sušených švestkách se říká, že jsou ještě lepší a zdravější než ty čerstvé. Hrst nebo malá miska sušených švestek denně pomůže detoxikovat organismus, chrání srdce, podporuje trávení, prospívá játrům a ledvinám, předchází zánětlivým onemocněním kostí a kloubů, zkvalitní stav pokožky, vlasů a nehtů, sníží hladinu »špatného« cholesterolu a předchází řídnutí kostí.
Více receptů najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 34.