Svízel - Neobyčejná rostlinka letních dnů…

Na první pohled mohou některé letní byliny vypadat jako plevel, ale každá rostlina má své tajemství. Například takový svízel syřišťový (galium verum).Nejen že krásně voní po medu, ale je také léčivý. „Tak jsem ho nasbírala do vázy i do bylinné domácí lékárny. Svízel, který roste na suchých místech a u okrajů cest, umí vyléčit mnoho neduhů,“ říká Martina Krumphanslová.
Kdy se sbírá
Svízel syřišťový se sbírá od června do srpna. V době květu spíš leží, než stojí. Používanou částí svízele syřišťového je nať, listy nebo celá kvetoucí nadzemní část.
Jeho účinky
Jeho účinky jsou poměrně všestranné: je močopudný, protizánětlivý, protikřečový, snižuje také chuť k jídlu. Užívá se při potížích s nadměrným zadržováním vody v těle, pomáhá mj. léčit záněty ledvin, močového měchýře a močových cest. Čaj ze svízele je rovněž pomocníkem při kožních nemocech i akné. Při umývání za tepla také napíná povadlou kůži.
Domácí lékárna…
Čaj ze svízele: Vrchovatou čajovou lžičku svízele (na 1 hrnek čaje) spaříme horkou vodou. Necháme 30 vteřin vyluhovat a scedíme.
Šťáva ze svízele: Čerstvě natrhaný svízel umyjeme a vymačkáme v odšťavňovači. Čerstvou šťávou několikrát denně potíráme nemocné kožní partie.
Obklad z listů svízele: Čerstvé listy svízele umyjeme a na válu rozmačkáme (třeba válečkem na nudle). Vznikne nám jakási kaše, kterou přiložíme na nemocné místo na těle. Listy je nutné rozmačkat za vlhka, protože voda pomáhá uvolnit z listů léčivou šťávu.
Více nápadů najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 29.