Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 31. března 2015

Svátek slaví Kvido, zítra Hugo

Jiří Lír - Smrt ve strašných křečích!

Tuhle fotografi i posílal Jiří Lír svým fanouškům, pokud mu napsali dopis a poprosili jej o fotografi i s autogramem.
Tuhle fotografi i posílal Jiří Lír svým fanouškům, pokud mu napsali dopis a poprosili jej o fotografi i s autogramem. (: ČTK)

PRAHA – Pelhřimovský rodák a herec Jiří Lír (†77) na vás vykoukne snad z každého filmu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století.

PRAHA – „Jeď do Pelhřimova, prohlídni si krematorium, ať víš, do čeho jdeš,“ posílal Rudolf Hrušínský legendárního hypochondra Jiřího Líra alias hostinského Rambouska ve filmu Vesničko má středisková.

Herec Jiří Lír (†77) však ve skutečnosti žádný hypochondr nebyl, právě naopak. Do nemocnice ho dostala až rakovina kostí, jedna z nejbolestivějších nemocí, jaké existují! „Kostní nádory bývají velmi zhoubné a agresivní. Projevují se silnou bolestí, velmi často klidovou v noci, a otokem postižené oblasti. Zasahují zejména dlouhé kosti dolních končetin, zvláště v blízkosti kolenního a kyčelního kloubu a v kosti v oblasti ramene. V okamžiku, kdy se diagnostikují, často bývá pozdě na vyléčení.“ popisuje lékař Petr Randáček.
A Jiří Lír strašlivé bolesti snášel hrdinně. Muž, který byl osudem zrozen pro nezapomenutelné vedlejší role, však netušil, že několik let po vlastní smrti začne ještě vydělávat desítky tisíc korun. Jak?

Jiří Lír - Toužil povelké roli

Hypochondr Bedřich ve »Vesničce«, kapitán Hejduk v Majoru Zemanovi, vrchní v komedii Což takhle dát si špenát nebo komorník Jana Wericha ve filmu Pan Tau a Claudie – to všechno byl Jiří Lír. Celý život ho mrzelo, že ve filmu na něj nezbyla žádná hlavní role, tím opravdovým utrpením se pro něj ale na sklonku života stala rakovina kostí!

„V okamžiku, kdy se diagnostikuje, často bývá pozdě na vyléčení. Nádor mívá již metastázy nejčastěji v plicích a rychle se šíří,“ popisuje lékař Petr Randáček.

Lír zemřel na sklonku léta 1995, ze vzpomínek ale nevymizel. „Rád maloval, byl členem spolku Herci malují. Dnes se jeho malby prodávají za desítky tisíc korun. Vždycky, když po něm někdo chtěl obrázek, musel si ale říct téma. Tátovy obrazy mají třeba Zdeněk Svěrák, bratři Hrušínští a jeden vlastnil i Vlastimil Brodský,“ vzpomíná na tatínka pro deník Aha! jeho dcera Kateřina Lírová.

Oblíbený herec měl v životě štěstí na geniální »čurdy« v těch nejslavnějších filmech, příležitost oslnit v hlavní roli však nikdy nedostal. „Bylo mu to moc líto, ale smířil se s tím, že pro něj velké role nejsou,“ říká Lírová. „Vedlejší role mu ale docela slušně vydělávaly, platilo se tehdy třeba tisíc korun za natáčecí den, což byly slušné peníze. A táta se za rok mihnul v desítkách filmů,“ dodává dcera nezapomenutelného herce, která má otce spojeného i se vzpomínkou na psa. „Jednou se u našich dveří objevil černý pes. Táta se ho ujal a od té doby jeden bez druhého nedal ani ránu. Když pejsek zemřel, táta odešel ani ne za rok za ním,“ říká Kateřina Lírová, pro kterou život také nebyl peříčko.

Za koho slavného se vdala dcera Jiřího Líra a jaký s ním měla život, se dozvíte už v pondělním vydání deníku Aha!

19.8.2006

reklama

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.