Miladu Ježkovou (†84) objevili v tramvaji: "Babka Jechová" nejdříve o hraní nechtěla ani slyšet! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 22. března 2023

Svátek slaví Leona, zítra Ivona

Miladu Ježkovou (†84) objevili v tramvaji: "Babka Jechová" nejdříve o hraní nechtěla ani slyšet!

Milada Ježková, Hana Brejchová a Vladimír Pucholt ve filmu Lásky jedné plavovlásky (1965).
Milada Ježková, Hana Brejchová a Vladimír Pucholt ve filmu Lásky jedné plavovlásky (1965). (Reprofoto: archiv FSB, ara)

Mezi milovníky českých filmů se najde málokdo, komu by unikla naprosto nevídaná postavička seniorské neherečky Milady Ježkové. Její bezprostřední a originální projev se hodil pro ženštiny z lidu různých povahových vlastností a některé z rolí, jež ztvárnila, se staly doslova kultovní. Vzpomeňte jen na vlezlou babku Jechovou ze Smoljakova Kulového blesku: "Nezlobte se, že vás zase obtěžuju, ale já jsem si vzpomněla, že jsem se vás nezeptala, jestli máte sklep. Máte sklep?"

Paní z tramvaje

A přitom stačilo jen málo a nikdy o ní nikdo neslyšel. Ježková byla obyčejnou pracující ženou a její dělnický život změnila až osudová jízda tramvají v době, kdy Miloš Forman (81) hledal postavu do svého druhého celovečerního filmu Lásky jedné plavovlásky. Jednoho dne roku 1965 s ní v tramvaji jeli i Jaroslav Papoušek a Ivan Passer. Ty okamžitě zaujala, seznámili se s ní a následně ji Formanovi doporučili.


Soustružnice dala Formanovi košem

Jemu zjev a létora Ježkové naprosto vyhovovala pro ztvárnění přísné mámy Vladimíra Pucholta. Jenže dělnice mu nejdříve dala košem. Naštěstí nakonec ustoupila a tak začala její zářná kariéra. Bylo jí 55 let! Shodou okolností si tak zahrála s dalším slavným nehercem, budoucím Homolkou Josefem Šebánkem. Odstartovala tak cestu, na jejímž konci byly desítky hereckých příležitostí.
Menzel si jí oblíbil

Hned další film byly Menzelovy oscarové Ostře sledované vlaky, kde zahrála maminku Zdeničky, tedy Jitky Zelenohorské. A nebyla to zdaleka poslední spolupráce s Jiřím Menzelem. Do svých filmů si ji vybírala režisérská špička, kromě již jmenovaných třeba i Zdeněk Podskalský nebo Petr Schulhoff. Její talent se projevil ve filmech a seriálech Svatba jako řemen, Hoří, má panenko, Zlatá svatba, Ať žijí duchové!, Já už budu hodný dědečku, Arabela, Vrchní prchni, Trhák, Sanitka nebo jako geniální drůbežářka Ludmila Hrabětová, Otíkova teta ve filmu. Vesničko má středisková.
O společnost neměla zájem

Jitka Zelenohorská na Miladu Ježkovou vzpomíná takto: "Měly jsme spolu tři velké scény, ale mimo kameru jsme neprohodily ani slovo. Na scéně zářila, ale mimo kameru byla tichá, a s nikým se bavit nechtěla. Jen se v koutku převlékla a společnosti se stranila." Ani o jejím soukromém životě se moc neví, snad jen to, že měla nejméně jednu dceru. "Když jsem před lety pro pořad Úsměvy moderovaný Jaromírem Hanzlíkem dceru paní Ježkové vypátral a požádal ji o spolupráci, odmítla," vzpomíná dramaturg Václav Šašek.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.