Kavalír Svatopluk Beneš (†89): Gestapo si z něho udělalo volavku! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 25. července 2024

Svátek slaví Jakub, zítra Anna

Kavalír Svatopluk Beneš (†89): Gestapo si z něho udělalo volavku!

Svatopluk Beneš krátce před tím, než nastoupil do léčebny dlouhodobě nemocných.
Svatopluk Beneš krátce před tím, než nastoupil do léčebny dlouhodobě nemocných. (Aha! – Martin Pekárek,archiv,)

Kromě Zity Kabátové (†99) byl Svatopluk Beneš nejdéle žijícím pamětníkem zlaté éry českého filmu v době první republiky i 2. světové války. I proto se zachovala velká řada vzpomínek tohoto pozoruhodného herce. A některé nejsou příliš známé. Vždy šarmantní a seriózní člověk se za války připletl do cesty německé tajné policii. Ta se rozhodla, ulovit na něj jako na návnadu odbojáře spojené s nelegálním výsadkem na území protektorátu.

Poprava Anny Letenské

Se silou německé vraždící mašinérie se Beneš setkal záhy. Ihned po natáčení filmu "Přijdu hned" byla zatčena jeho kolegyně Anna Letenská (†38). Její manžel Vladislav Čaloun byl napojený na odbojovou skupinu Jiskra podporující parušutistu Jozefa Gabčíka, který si pohmoždil při seskoku nohu. V době premiéry filmu málokdo tušil, že krásnou představitelku hubaté domovnice již popravili v koncentračním táboře.


Beneš v nebezpečí

Film jí ovšem gestapo nechalo dokončit. Pan Svatopluk na tragédii vzpomínal v časopisu Dobrá adresa:  "V Mauthausenu ji pak esesáci dokázali umučit za týden. Já potom viděl v novinách ty jejich protokoly – kdy na minutu přesně přestal vězeň dýchat, kdy se pomočil... Dokonalost ad absurdum." V období heydrichiády mohl být na řadě sám Beneš.
Setkání s důstojníkem britské tajné služby

"Byl jsem na zájezdu na Olomoucku. Jedna věc je zajímavá, tenkrát na Olomoucku neplatil výjimečný stav. Bydlel jsem u kamaráda Jardy, byl na nás strašně milý a pořád měl s sebou druhého, velice bodrého organizátora. Jarda to před mým odjezdem nevydržel a ve slabé chvíli se mi svěřil, že jeho rozesmátý parťák je důstojník britské tajné služby, který se má spojit s ohroženým výsadkem parašutistů v Beskydech,"  popisoval dramatický zážitek Beneš.

Budíček od gestapa

"Chvíli to umlklo, ale pak jednou v pět hodin ráno někdo u mě v bytě zazvonil. Nedivil jsem se tomu, protože jsem bydlel v blízkosti několika vináren a kamarádi se mnou chodili po ránu sdílet zážitky z flámu. Klidně jsem otevřel a přede dveřmi stál gestapák s průkazem v ruce, že se jde podívat na mou korespondenci. Bůhví jak na toho parašutistu a na nás tenkrát přišli."
Špatně vytipovaná volavka

"Gestapák mi přikázal, že se musím se svými přáteli na Hané znovu spojit. Prostě si ze mě udělali volavku. Snažil jsem se to hrát do ztracena; gestapák mi za týden zavolal, že se potkáme na Václaváku. Pak kolem mě prošel, ani se neohlédl a mezi zuby šeptl: Ještě je nemáme. Nakonec to všechno nějak utichlo. Ani nevím, jestli je dostali," uzavřel poutavé vyprávění Svatopluk Beneš.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.