Co skrýval Vladimír Menšík: Zavřeli ho do blázince! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 28. září 2022

Dnes je Den české státnosti / Václav, zítra Michal

Co skrýval Vladimír Menšík: Zavřeli ho do blázince!

Vladimír Menšík
Vladimír Menšík (Foto Aha! – Roman Souček, David Malík, ara)

Jen málo herců se dočkalo srovnatelné popularity s bodrým Moravanem, předčasně zesnulým  Vladimírem Menšíkem (†58). Přesto měl svá temná tajemství, a nebylo to zrovna členství v komunistické straně, nebo vražda kance během natáčení Chalupářů. Mimo jiné prožíval boj s těžkou chorobou, silným alkoholismem a odnášela to i psychika.

Dávno zapomenuté podrobnosti z hercova života vyšly na světlo světa díky memoárům jeho blízké spolupracovnice Aleny Horákové-Fonové. V knize Utajené vzpomínky na Vladimíra Menšíka popisuje scény, které byste ve spojitosti s legendárním bavičem absolutně nečekali. Šokující je třeba popis natáčení z roku 1983, kdy rodák z Ivančic u Brna dostal z vyčerpání šílený záchvat a došlo k bizarnímu výstupu. Šlo o natáčení filmu Tažní ptáci, který se tématem alkoholové závislosti herce osobně dotýkal.

Šokující scéna na záchodě

Menšíkova přítelkyně popisuje: „Tehdy se Láďovi při jednom natáčení udělalo velice zle a zůstal takříkajíc mimo sebe...Došlo tam k obrovské scéně, po níž se Láďa údajně zavřel na toaletě a odmítl dál natáčet a vůbec film dodělat." Společnými silami, a za spolupráce Menšíkovi manželky Oliny, nechali spolupracovníci odvézt Mistra do psychiatrické léčebny k doktoru Plzákovi. To herec nesl mimořádně těžce a sám se autorce knihy svěřil, že si na něj známý lékař ani neudělal čas.

Omámený, zmatený a zbavený důstojnosti

Zoufalý Vladimír Menšík telefonoval kamarádce Aleně s úpěnlivou prosbou o návštěvu v nemocnici. Ta v knize vzpomíná na otřesné podmínky, v nichž herce drželi. „Jedna obrovská místnost a v ní patnáct postelí, jedna vedle druhé. A na čtvrté posteli od dveří, vidím to jako dnes, ležel Láďa. Přidržoval si kalhoty od pyžama, protože mu vzali i šňůrky." Kromě toho po umístění na oddělení pro choromyslné odebrali Menšíkovi všechny léky na jeho těžké astma. Pak ho nadopovali sedativy. Když důvěrnou přítelkyni uviděl, rozplakal se. "Proboha tě prosím, já se nikomu nemůžu dovolat. Vůbec mě tady neposlouchaj. Něco mi dávaj, ale já vůbec nevím, co to je. Jsem potom úplně omámenej."

Společnost feťáků mu nedělala dobře

Ukázalo se, že Vladimíra Menšíka zařadili do sekce pro narkomany, z níž mu Alena Horáková-Fonová pomohla ven. Jeho zmatení vedlejšími účinky medikamentů proti astmatu si lékaři vysvětlili Menšíkovým šílenstvím a závislostí na alkoholu. Ta už přitom byla v době popisovaných událostí pro herce pasé. Na přímluvu Aleny, kterou někteří považují za více než Menšíkovu důvěrnici, propustili zoufalou hvězdu českých filmů domů.Přečtěte si
fiva
30. 8. 2013 • 16:42

Vždycky když čtu bulvár, tak si říkám, proč vlastně se děti učí češtinu. Prosím - Menšíkovy manželky ne Menšíkovi.

nyxx
30. 8. 2013 • 15:43

Anebo vlastní kostlivce ve skříní, máte jich určitě víc než dost.

dandova
30. 8. 2013 • 14:15

...a parazitka vytahuje bůhví po kolika letech detaily.

prroud
30. 8. 2013 • 12:13

Dodatek: Ovsem prachy,tak ty si za to vezmu plnou hrsti!!!!!!! Dobra dojna krava,takova psychiatrie.......

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.