Táta Krtečka Zdeněk Miler: Slaví 90!
Duchovní otec na celém světě oblíbeného pohádkového Krtečka – výtvarník a režisér Zdeněk Miler oslaví zítra 90. narozeniny.
Filmovému řemeslu se dnes již kvůli zdraví nevěnuje, ale s krtečkem stále žije. I v pokročilém věku každý měsíc posuzuje několik desítek nových žádostí na obchodní využití jeho postav.
Pokud jedné firmě odsouhlasí využití Krtečka např. na deštníky, žádná jiná už povolení nedostane. Kdysi prý uměl svého Krtečka nakreslit i poslepu.
„Víte, kolik krtečků jsem musel nakreslit pro jeden film?“ říká Miler. Pro představu: Pro jedinou vteřinu animovaného filmu je třeba nakreslit 24 okýnek...
Co třeba o Krtečkovi nevíte...
- 49 je celkový počet animovaných příběhů o Krtkovi.
- První díl (Jak Krtek ke kalhotkám přišel) vznikl v roce 1956, druhý (Krtek a autíčko) až o sedm let později. Poslední (Krtek a žabka) byl zanimován v roce 2002.
- Příběhy o Krtečkovi natáčel Miler podle vlastních námětů i podle námětů renomovaných autorů, jedním z nich byl i spisovatel Ivan Klíma.
- Postava Krtečka vznikla náhodou. Zdeněk Miler nejdřív kreslil pohádku O plátěné košilce, vyskytovaly se v ní však samé stroje. Kvůli oživení začal přemýšlet o zvířátku. A pak náhodou při procházce zakopl o krtinec...
- Postavičku Krtečka formoval tři týdny než se mu povedlo dosáhnout konečné podoby.
- Za 50 let života ho také musel omladit: Zkrátil mu nos a zrušil ocásek, který původně měl.
- Až na výjimky se Krteček nikdy nemračí. Za to se pořád směje se, nebo brečí nebo se diví.
- Krtek nikdy nemluví, používá jen citoslovce »Jů«, »Tady, tady« a »Pá pá«. Hlas mu propůjčily dcery pana Milera Barbora a Kateřina.
- V Německu je Krtek známý jako Maulwurf, v anglicky mluvících zemích jako Mole.
- Znají ho i diváci v Číně – na světové výstavě EXPO 2010 v Šanghaji patřil k hlavním trhákům české expozice.
- 673 000 je počet vyhledaných internetových stránek s tématem Krtečka.