Den po smrti kreslíře Milera: Začal soud o Krtečka! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 28. května 2023

Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián

Den po smrti kreslíře Milera: Začal soud o Krtečka!

Zdeněk Miler a Krteček.
Zdeněk Miler a Krteček. (Aha! – Marek Pátek)

Sotva naposledy vydechl Zdeněk Miler (†90), otec nejslavnější české postavičky Krtečka, začala jeho rodina bojovat o veškerá práva týkající se animované postavičky. Vše už dokonce projednává soud!

Jde totiž o licenci na Krtka, kterou v dobré víře používá k propagaci své nadace bývalá modelka Martina Šmuková (37), prezidentka nadačního fondu Krtek. „Paní Šmuková vydělává na našem jméně,“ durdí se vnučka po zesnulém Milerovi Karolína (21).

„Paní Šmuková se nás nikdy nezeptala, jestli si může něco takového založit. Vadí nám, že používá Krtka nejen do svého loga, ale i v názvu, fotí se na promo fotky s naší postavou Krtečka,“ řekla včera deníku Aha! vnučka Karolína, jež neváhala a věc okamžitě předala k soudu.

„Je to v soudním sporu, řeší to naše právnička. Je to opravdu aktuální věc. Nikdy nám nešlo o peníze. Dědu ale velice mrzelo, že ho Šmuková nikdy nepozvala na její akci. Tady jde opravdu jenom o princip,“ pokračuje vnučka, která počítá, že už brzy rozjede svou vlastní nadaci, jež však v názvu ponese jméno mrtvého dědečka Zdeňka Milera.

„Krtečka samozřejmě budeme mít v logu. Nadace bude fungovat formou aplikace do mobilu, to že si někdo něco takového pořídí, přispěje penězi na nadaci, jež bude samozřejmě podporovat hlavně děti,“ líčí své budoucí záměry Karolína.

Jenže Martina Šmuková celou věc vidí trochu jinak. „Nám přišel asi dvacet minut před zprávou o smrti pana Milera mail od jejich právničky, ať odstraníme fotografie, kde jsme s krtkem pózovali. My už delší dobu nepoužíváme jejich postavičku v logu, pořád jsme to měnili, aby se Krtečkovi podobal co nejméně. Maskot Krteček vznikl v dobré vůli, jsem z toho v tuto chvíli velmi smutná, protože naším cílem nikdy nebylo parazitování na Krtečkovi. Název nadace vznikl z obecného názvu, my jsme si ho zaregistrovali jako první, jde o zvíře, tudíž máme nárok na používání krtka my. Fotky už samozřejmě používat nebudeme, hlavně aby byl klid. Nám jde především o nemocné děti na onkologii, to poslední by byly spory o název a logo,“ řekla deníku Aha! velmi smutná a zaskočená Martina Šmuková, která však stále věří, že nebude nutné soudní jednání, aby se celý spor vyřešil.

„Já jsem navíc před deseti lety s panem Milerem mluvila, těžko můžu telefonní rozhovor dokázat, ale on s používáním neměl vůbec žádný problém,“ dodává prezidentka nadačního fondu.

Miler peníze před smrtí rozdělil rovným dílem: Hádka o miliony nebude!

Velmi prozíravý byl ilustrátor Zdeněk Miler (†90), který krátce před svou smrtí rozdělil stamiliony. Asi tušil, že by se rodina nemusela dohodnout na tom, komu jaký díl připadne, a tak rozděloval podle svého nejlepšího zvážení.

Miler sice pobýval v sanatoriu, ale přesto byl ještě schopen rozdělovat peníze, kterých za svého života díky nejlegendárnější postavičce Krtka nabyl. „Před smrtí děda peníze vyřešil, a všem odkázal rovný díl,“ řekla deníku Aha! vnučka Karolína, která se tak dle našich informací stala doživotní rentiérkou.

A stejně tak její máma Kateřina a druhá Milerova dcera Bára. Stále žijící manželka Emílie je bezpochyby taky zabezpečená. Odhadované jmění se pohybuje okolo dvou set milionů plus podíl z práv na legendární postavičku Krtečka.

Rozloučení se Zdeňkem Milerem se uskuteční jen v kruhu rodinném příští týden v Praze na Zbraslavi.Přečtěte si
pelagie
3. 12. 2011 • 08:22

Bože ten váš příspěvek má úroveň.. asi jste si nevšiml, že se jedná o starého, nemocného člověka, který je podle mě oblečen a obut zcela podle pravidel,,, neznamená , že i když měl miloiony, že se bude v sanatoriu, kde dožil oblékat jako nějaký manekýn....

pohadkamaje
3. 12. 2011 • 03:02

to je banda pěkných vyžírků. Obzvlášť Milerova vdova Emílie, to je hydra k pohledání, která na svém manželovi léta parazitovala. Osobně je znám, takže vím, o čem mluvím.

joudajoudovy
2. 12. 2011 • 13:30

To bych take nerekl.....pozn.k fotu s invalidnim vozikem. Nebostik byl ix milionar, ale pri pohledu, kdy na nohou ma duchodky a je oblecen do stylu ceskeho duchodce, tak bych mu z litosti prispel na parek v rohliku.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.