Zpěvák Petr Muk tráví pravidelně dovolenou v Chorvatsku: Miluji potápění i zdejší kuchyni! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 19. dubna 2024

Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela

Zpěvák Petr Muk tráví pravidelně dovolenou v Chorvatsku: Miluji potápění i zdejší kuchyni!

„Navštivte Plitvická jezera, nejlépe v červnu, kdy je hodně vody,“ radí Petr Muk.
„Navštivte Plitvická jezera, nejlépe v červnu, kdy je hodně vody,“ radí Petr Muk. (Aha! – Martin Hykl, ara)

Oblíbenou letní destinací zpěváka Petra Muka (45) je Chorvatsko. Jezdí tam odpočívat už téměř deset let po sobě. Přestože už toho nacestoval hodně, na Chorvatsko nedá dopustit. I letos se sem s rodinou pravděpodobně opět vypraví.

Petře, kdy jste byl v Chorvatsku poprvé?

„Poprvé jsem Chorvatsko navštívil v roce 2001 a vracím se tam každoročně.“

Čím vás tato země tak okouzlila?

„Před lety jsme chtěli s kamarády začít s potápěním a Chorvatsko je ideální lokalita. Zvolili jsme Rovinj na poloostrově Istrie, protože je nejblíže od České republiky a cesta tam i zpět autem není tak zdlouhavá. Je to krásné staré město s úžasnou atmosférou a spoustou restaurací, které je ideální i pro noční život. Navíc od vily, kterou jsme měli pronajatou, jsme to měli kousek na potápěčskou základnu. Udělali jsme si zkoušky na potápění do 18 metrů, poté i do 40 metrů a pak jsem začal s kursem wreck divinigu (potápění k vrakům). Poblíž Rovinje je hodně vraků, válečné stíhací lodě a hlavně parník Baron Gautch, který se potopil v roce 1914, a tak je i pro tuto disciplínu tohle místo dokonalé.“

Petr Muk doporučuje město Rovinj

Co dalšího vás na Istrii zaujalo?

„Z Rovinje je blízko do národního parku Premantura, kde je úžasné koupání. Na jednom z míst je restaurace, která připomíná 60. léta a život, jakým v té době žili hippies. Navštívil jsem také město Pula, kde je staré koloseum a kde jsem poprvé v životě viděl koncert Erose Ramazzottiho.“

Čím v Chorvatsku nejraději vyplňujete čas?

„Potápěním, sluněním na pláži, návštěvami památek, poznáváním okolní přírody, skvělým jídlem v restauracích, a hlavně se věnuji odpočinku a rodině.“

Dcerku Noemi (3) vozí zpěvák do Chorvatska odmalička.

Jaké výlety byste čtenářům doporučil?

„Jedním z největších zájezdů, kdy jsme jeli autobusem nejdál na jih Chorvatska, bylo Vinnetour v roce 2002. Objeli jsme všechna místa, kde se natáčely jednotlivé díly Vinnetoua. Viděli jsme filmová »Stříbrná« Plitvická jezera s jeskyní (bez pokladu), krásné vodopády Krka, soutěsku Velká Paklenica (Kaňon duchů aj.), pluli jsme po řece Zrmanja (Rio Pecos), hledali (a skoro našli) místo Vinnetouova puebla, navštívili nádherný horský masiv Tulove grede (Nuggettsil) a projeli si Kornatské ostrovy, kde se sice nic netočilo, ale jsou parádní. Dokonce jsme spali v hotelu Malý Alan, který byl postaven v 60. letech a ve kterém byli ubytováni všichni představitelé hlavních rolí, včetně Vinnetoua Pierra Brice či Old Shatterhanda Lexe Barkera. Doufám, že jsem spal na jedné z postelí, na kterých spali tito »hrdinové«...“

Petr Muk radí navštívit Plitvická jezera

Jaké jídlo a pití si v Chorvatsku s oblibou dáváte?

„Většinou na dovolené u moře využívám v restauracích nabídky všech druhů ryb a zeleninových salátů. Jedna z příloh typicky chorvatských, která mi nejvíce chutná je blitva (vařené brambory se špenátem – pozn. red.). Několikrát jsme si nechali speciálně u potápěčské základny na rožni upéct jehně, které uměl nejlépe urožnit náš chorvatský přítel Zdravko. A nápoje? Pivo Karlovačko dnes dosáhlo kvality českých piv, skvělé je i chorvatské víno. Travarici (chorvatská pálenka –pozn. red.) jsem se spíše snažil vyhýbat.“ (směje se)

V čem jsou podle vás Chorvaté jiní než Češi?

„Záleží na tom, v jaké oblasti. Obyvatelé Istrie měli vždy blíž k Italům, jsou jiní než například lidé žijící ve Starém Gradu. Ale obecně je nám myslím mentalita Chorvatů blízká stejně jako jazyk, kterému většina z nás rozumí.“

Jaký největší zážitek z Chorvatska máte?

„Jedním z velkých zážitků pro mě byly jeskyně, kde se ze mě stal horolezec. Slézat po vlhkých stěnách, slaňovat a pak se vrátit zpátky nahoru nebylo vůbec jednoduché. Díky tomu, že jsme se jezdili potápět, strávil jsem i hodně času na lodích, a proto jsem měl možnost prohlédnout si chorvatské pobřeží. Dokonce jsem jednou viděl i hejno delfínů. To byl pro mě velký zážitek.“

Je naopak něco, co vás zklamalo?

„Naštvala mě jen pokuta před chorvatskými hranicemi od Slovinců. Nevšiml jsem si značky a překročil jsem o 10 km povolenou rychlost. Vzali mi pas a musel jsem si dojet vyměnit tehdy ještě slovinské tolary, abych pokutu zaplatil. V Chorvatsku mě nezklamalo nikdy nic. Jezdím na místa, která jsou osvědčená a která mi doporučí mí známí. Takže mě většinou nic nepřekvapí.“

Tip Petra Muka: Nejlepší trasa do Chorvatska!

Tip, který dal Petr Muk čtenářům Nedělního Aha!, nepatří k nejrychlejším trasám, ale on na ni nedá dopustit. „Je to rozhodně nejhezčí cesta, kterou se můžete vydat, vede přes Itálii a Slovinsko,“ říká.

  • Mukova oblíbená trasa: Praha – Tábor – České Budějovice – Dolní Dvořiště – Linec (Linz) – Salzburk – Villach – Terst (Trieste) – Rovinj
  • Délka a čas: 830 km, 13 hodin

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.