Špinavé miliardy z bitcoinů? Jiřikovský »přečůral« soudy!
Případ kryptogaunera Tomáše Jiříkovského (38) od počátku provází nejasnost ohledně toho, kolik virtuální měny odcizil. Jelikož nespolupracoval, nebylo možné to dokázat a technika měla být zničena. Z ní se nakonec podařilo vykouzlit miliardu korun. A již bývalý ministr Pavel Blažek (56) měl podle médií tušení, co se v ní skrývá…
Poté, co ho policie začala v roce 2014 stíhat, zabavila Jiřikovskému vícero kusů elektroniky a to kvůli podezření, že obsahují přístupové klíče, kódy nebo informace vedoucí k virtuální měně. Ta v kauze figurovala jako prostředek trestné činnosti. Jiřikovský policii odmítl klíče vydat, ta se tak k odcizenému majetku nedokázala dostat.
Zapomněl…
Jak uvedly Seznam zprávy, v době, kdy Jiřikovský bojoval o vrácení svých věcí, soudům tvrdil, že hesla zapomněl. Zprvu pro něj bitva nevypadala nadějně: dva soudy rozhodly, že technika má být zničena vzhledem k podezření, že obsahuje výnos z trestné činnosti. Stát totiž fyzicky zajistil jen 0,52794 bitcoinu, zatímco Jiřikovský byl odsouzen za zpronevěru nejméně 840 bitcoinů. Reálně jich bylo ale ještě daleko více, neboť, jak se ukázalo až nyní, Jiřikovský nebyl spojen jen s jedním internetovým tržištěm nelegálních věcí, tzv. Ovčím tržištěm, za což byl souzen, ale i s druhým, tzv. tržištěm Nukleus. „Ta miliarda přišla státu z peněženky tohoto tržiště a to je úplně jiný příběh. Nevíme, proč to udělal. Potřeboval do toho stát namočit,“ sdělil Aha! odborník na kryptoměny Roman Týc.
Zvrat v procesu
V roce 2023 nastal zlom: Advokát Jiřikovského a Blažkův známý Kárim Titz podal dovolání k Nejvyššímu soudu s tím, že nemusí být přece zničeno vše, ale lze selektivně vybírat. Soud pak opravdu rozhodl, že dřívější verdikty byly v rozporu se zákonem, zrušil je a vše vrátil Krajskému soudu v Brně. Uložil mu, aby nejprve doplnil dokazování, a podle toho pak rozhodl. V roce 2023 se dle svých slov měl o nosičích dozvědět i ministr spravedlnosti, jehož rezort kontaktoval advokát Titz. Ten se posléze ozval znovu v prosinci 2024, několik týdnů předtím, než měl brněnský soud vynést finální verdikt. K tomu došlo 8. ledna a rozhodl v prospěch Jiřikovského: vydal mu deset počítačů, několik serverů s pevnými disky, tři tablety, několik mobilních telefonů, několik přenosných úložišť
Blažek o bitcoinech: Mysleli jsme to dobře, dopadlo to jako vždycky
. ...a zase si vzpomněl
Dohoda o tom, že bude peněženka, na které může být značný obnos, otevřena, se začala rýsovat mezi ministrem spravedlnosti a Jiřikovským ještě předtím, než mu byla peněženka vrácena. Již bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (56) tak musel vědět, že se zde může něco nacházet. „Ne. Nebyli jsme o těchto věcech informováni,“ řekl Deníku N státní zástupce Marek Vagai, který měl případ na starosti. Tvrdí, že kdyby tuto informaci měl, odvolal by se a soud by mohl rozhodnout úplně jinak. Ministr ale nic nezmínil a Jiřikovský se tak dostal ke své elektronice a už 6. března, tedy ještě před oficiálním »otevřením« peněženky za přítomnosti advokáta Kárima Titze, dárce Jiřikovského a znalce Jiřího Bergera, kterého najal Titz, z ní odešly dvě částky v řádu miliard korun v bitcoinech. Následně částku v hodnotě miliardy korun dostalo ministerstvo a aktuálně je na této peněžence uloženo zhruba devět miliard korun v bitcoinech.
Bez notáře v pořádku
Stav peněženky po otevření měl zdokumentovat brněnský notář Lubomír Mikam kterého nyní podle zjištění Blesku šetří Notářská komora ČR. Jak ale uvedl její prezident Radim Neubauer, zákon účast notáře nevyžaduje a ani nestanovuje průběh. „Byl-li tedy notář pozván k osvědčení průběhu darování, pak jeho funkce spočívala v tom, aby do notářského zápisu, který je veřejnou listinou, popsal stav, kterému byl přítomen, a to pro předejití možných sporů o to, jak tento děj probíhal. Nepřísluší mu událost rozporovat, ovlivňovat, či právně posuzovat,“ sdělil.
S Decroix souhlasí
Prezident Petr Pavel (63) dnes jmenuje ministryní Blažkovu zástupkyni, místopředsedkyni ODS Evu Decroix (43). Uvedla to po schůzce na Pražském hradě. „Prezident se chtěl seznámit s plánovaným postupem šetření v bitcoinové kauze, zajímal se také o dokončení legislativy spojené s trestním zákoníkem,“ řekl Pavlův mluvčí Pavel Šeliga.
Babiš bouřil kvůli bitcoinové kauze: Korupční rakovina, svinstvo, mafiánská aféra! Chce konec Fialy