Bývalý ministr Jaroslav Bašta: Podlehl zákeřné nemoci! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 27. května 2024

Svátek slaví Valdemar, zítra Vilém

Bývalý ministr Jaroslav Bašta: Podlehl zákeřné nemoci!

Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta (Facebook Jaroslava Bašty)

Po dlouhé nemoci zemřel ve věku 75 let poslanec Jaroslav Bašta (SPD). Muž, jehož politická pouť začala v disentu, pokračovala přes tajné služby až do Zemanovy vlády a skončila v dresu SPD a neúspěšnou kandidaturou na Hrad.

O úmrtí svého kolegy informovali včera ráno na sociálních sítích jeho spolustraníci z SPD. Smutnou zprávu pak Aha! potvrdila i mluvčí hnutí Barbora Šťastná. „Odešel člověk pevných zásad a jeden z posledních aktivních politiků předlistopadového disentu. Hodný, slušný a noblesní člověk, který toho pro SPD, Českou republiku i její občany mnoho udělal. Čest jeho památce,“ uvedla. Že na tom Bašta není zdravotně vůbec dobře, bylo zřejmé od loňského května. Šéf SPD Tomio Okamura (51) tehdy uvedl, že je poslanec hospitalizován kvůli „náhlé a zákeřné chorobě“.

Podle zákulisních informací mělo jít o onkologické onemocnění a mluvilo se o nádoru v krku. Od té doby byl Bašta z jednání Sněmovny omluven ze zdravotních důvodů a na veřejnosti už se neukázal. Plat poslance i náhrady, které mu k mandátu náležely, ale pobíral dál a celkem si takto přišel na 1,8 milionu korun. Zesnulého poslance by měl ve Sněmovně nahradit správní ředitel chvaletické elektrárny Marcel Dlask.

Jaroslav Bašta: O manželce, vztahu k Rusku i 2,5 letech v kriminálu

Video se připravuje ...

Plzeňský rodák Bašta byl politicky aktivní už v mládí. Mezi prvními podepsal Chartu 77 a byl aktivní v disentu. Do vysoké politiky vstoupil zkraje 90. let – byl poslancem i ministrem – a vydržel v ní celou dekádu, pak vstoupil do diplomatických služeb. Návrat do Sněmovny oslavil v roce 2021 v dresu SPD a veřejnost ho znala i jako neúspěšného prezidentského kandidáta z loňských voleb. V těch zaujal mimo jiné slovy o odvolávání vlády, což však podle expertů na ústavní pořádek prezident nemůže. Bašta byl ženatý, jeho manželka Dara je rovněž archeoložkou. Pár spolu byl přes 40 let a ustál také velkou krizi. Bašta totiž v devadesátých letech zplodil s milenkou a bývalou kolegyní ze sociální demokracie syna Jakuba. Chlapec však zemřel.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.