Šlitr by slavil 100: Nesmělý bonviván Bluma

Werich mu přezdíval Socha, v Semaforu se mu říkalo Rybín, pro dirigenta Ferdinanda Havlíka byl výhradně Tišín a další kolegové ho zvali Bluma. Miroslav Horníček mu dal přízvisko Doktor klavír a byl také Doktor matrace. Muzikant, malíř a ilustrátor a také herec Jiří Šlitr (†45) by se ve čtvrtek dožil stovky, nebýt tragické smrti o Vánocích devětašedesátého. Byl mužem mnoha tváří, přestože si zpravidla udržoval poker face nesmělého.
Přestože vystudoval právnickou fakultu a stal se doktorem práv, nikdy tuto profesi nevykonával. Po promoci položil doma diplom a ohlásil: „Tohle nepotřebuju, dělejte si s tím, co chcete.“ A dal se na dráhu malíře, ilustrátora a hudebníka.
Sluníčko v čínštině
S Jiřím Suchým (92) založili divadlo Semafor, dodnes populární malou scénu. Tehdy se stály několikadenní fronty na lístky, herci a muzikanti ze Semaforu byli obrovské hvězdy té doby. Dodnes také platí duo Suchý a Šlitr za hitmakery, už se dostali do učebnic a jejich písničky se hrají po celém světě. Například Sluníčko nebo Malé kotě má čínskou i japonskou verzi. Psal se rok 1957, pražská vinárna Reduta. Seznámil je Šlitrův tehdejší spolupracovník Miroslav Horníček; avšak byl si jist, že by se snadno potkali i bez něj. Suchý psal texty, Šlitra lákalo skládat. Před tím dovedl Šlitra na Barrandov textař Pavel Kopta, tatínek herce Václava. Praha byla malá a ti nejlepší se rychle našli.
Ostýchavý a okouzlující
Na jevišti dělal, že neumí do pěti počítat, byl ale ve zdánlivé nesmělosti nesmírně okouzlující. Ostýchavý, mluvil monotónně, byl trochu kožený, a to u lidí zabíralo. „On vzbuzoval jistý soucit a lidé mu prostě chtěli zatleskat,“ říkal o něm Jiří Suchý.
Blesk Podcast: 100 let od narození Jiřího Šlitra. Před všemi tajil své nemanželské děti
Zemřel s mladou milenkou
Na Boží hod roku 1969 pozval Jiří Šlitr přátele do své vily na Malvazinkách na oběd, ale vytratil se zanedlouho s tím, že se za hodinu vrátí. Padla tma a začali jej hledat. Objevili ho v jeho ateliéru na Václavském náměstí s mladinkou Jitkou Maxovou, častou návštěvnicí Semaforu. Byli oba mrtví. Zřejmě selhal plynový ventil v kamnech – v šedesátých letech patřily otravy plynem k častým příčinám úmrtí. Nikdy se nepotvrdilo, že by za tím byl úmysl jednoho z těch dvou.
Celý článek naleznete v tištěné podobě Nedělního Aha! (18. 2. 2024)