Pohřeb Norberta Lichého (†59): Nečekaný smuteční host! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 21. dubna 2024

Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie

Pohřeb Norberta Lichého (†59): Nečekaný smuteční host!

Pohřeb Norberta Lichého
Pohřeb Norberta Lichého (Foto Aha! – Marek Pátek, Michal Charbulák, ČTK/Jaroslav Ožana)

Obřadní síň krematoria v Ostravě při loučení s Norbertem Lichým (†59) praskala ve švech. Sbohem nepřehlédnutelnému herci a hudebníkovi přišli dát kolegové napříč ostravskými divadly a nejen těmi. Objevil se i překvapivý host...

Poprvé od oznámení, že si dává ze zdravotních důvodů pauzu, se objevil na veřejnosti komik Štěpán Kozub (27). „Léčím se s těžkým onemocněním dýchacích cest, zánětem a silným astmatem,“ svěřil se na začátku ledna.

Velký divadelník

Rozloučení se svým hereckým vzorem si ale nechtěl nechat ujít. „Měl jsem tu smůlu, že jsem s Norbertem na jevišti nikdy nestál. Norbert Lichý byl pro ná na škole pojem, vídali jsme se v kavárně, kde jsme si popovídali jako starší herec s mladším hercem. Byl to velký divadelník,“ řekl deníku Aha! Kozub s tím, že už se cítí lépe.

Přišel i Duchoslav

Sbohem přijel dát Lichému také Jan Antonín Duchoslav (58), s nímž si před časem zahrál ve Slunečné. Přišel na poslední chvíli a působil hodně zasmušile a tajemně. „To, že jsme se s Norbertem potkali ve Slunečné, byla náhoda. My jsme se znali jinak. Seznámili jsme se za velmi podivných okolností. Doufám, že i tímto prohlášením nějak vyjadřuji svůj postoj,“ řekl Duchoslav, kterého proslavila role Vikiho Cabadaje z filmu Sněženky a machři. Na obřad dorazila plejáda dalších kolegů, hlavně z ostravských divadel. Mnozí z nich drželi po dvojicích u rakve čestnou stráž a během pohřbu se střídali.

Hrál sám sobě

Na pohřbu zazněly hlavně starší bigbítové písně, které měl Norbert rád a jaké hrával i se svou kapelou Zkrat. Obřadní síní tak zněl Hotel Savoy od Oldřicha Janoty, No Drugs No Sex od Jasné páky nebo coververze Hurt v podání Johnnyho Cashe.

První člověk má v mozku čip! Prezident mluvil o konci kancléřky a pohřeb Lichého

Video se připravuje ...

Talent jako Hlaváčová

Nad rakví promluvil i prezident Herecké asociace Ondřej Kepka (54). Ve své řeči zmínil i nedávno zesnulou Janu Hlavaváčovou (†85), s níž se divadelníci a diváci loučili v pátek ve Zlaté kapličce. „Norbert měl talent, který se rodí jednou za desítky let. Naše kolegyně Jana Hlaváčová říkala, že herec se může mnoho naučit, ale že charisma je od Boha. Je jen málo českých herců, kteří mohli jen stát na jevišti nebo se podívat do kamery, nemuseli ani nic říkat, aby na diváka zapůsobili – a Norbert byl jedním z nich,“ konstatoval Kepka.

Obrůstal mechem

Velmi osobní projevy přidali další herci. „Je mi líto všech otázek, které jsem ti nepoložila,“ hlesla divadelní kolegyně Magdalena Holcová (35). „Byls mým hereckým tátou,“ přidal se Michal Sedláček (33). Jeho skutečný otec Jiří Sedláček (59) povyprávěl historky, které s Norbertem zažil. „Byli jsme na jeho chalupě a on, že mi jako prvnímu ukáže rodný strom, u kterého si s bráchou hrávali. Došli jsme k nějakému mechem porostlému pařezu a on jen koukal a řekl – no, dlouho jsem tu nebyl...“ rozesmál herec smuteční síň.

Lahváč místo kytice

Přátelé Norberta Lichého rozhodně neztratili smysl pro humor ani po hercově smrti. Mezi květinami a smutečními věnci se objevil i pivní lahváč s uhlím, které mělo zřejmě připomenout hercův ostravský patriotismus. A také limonáda, kterou si ředil finskou vodku ve své oblíbené hospodě WW klub.

Pieta u Bezručů

Domovskou scénou Norberta Lichého bylo Divadlo Petra Bezruče, které zakládal jeho otec Saša Lichý (†61). I tady mohli lidé na herce po celý den zavzpomínat, třeba u kondolenční knihy či upraveného jeviště. „Potkali jsme se kdysi dávno, sdíleli jsme divadelní prkna. Byli jsme stafáž ve Strakonickém dudákovi, jemu bylo asi šest let. Já tu tehdy pracoval jako kulisák. Byl to ohromný herec. Měl jsem předplatné a chodil hlavně na něj,“ zavzpomínal na herce u kondolenční knihy Petr Vavrečka.

Soukupova TV dluží 14 mega za elektřinu! Fiala řeší problém. Herec Lichý trpěl po smrti matky

Video se připravuje ...Přečtěte si
hejhej
31. 1. 2024 • 10:51

Uživa­tel.­....­...Re­dakto­ři AHA dělají neustále chyby - asi jim chybí patřičné vzdělání.

Marta Kubíková
31. 1. 2024 • 09:35

Přesně toto jsem si říkala, když jsem přečetla nadpis.
Je to řekla bych neuctivé, možná autor článku prožívá svou opožděnou pubertu.

Uživatel_5166824
31. 1. 2024 • 08:35

nechápu, proč novinář v titulku článku použil slovo funus...

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.