Výročí filmu s Tomášem Holým (†21): Před 45 lety objevil Šumavu | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 21. května 2024

Svátek slaví Monika, zítra Emil

Výročí filmu s Tomášem Holým (†21): Před 45 lety objevil Šumavu

Co se skrývá Pod Jezevčí skálou? Tomáš Holý (†21) objevil Šumavu před 45 lety...
Co se skrývá Pod Jezevčí skálou? Tomáš Holý (†21) objevil Šumavu před 45 lety... (Blesk, NFA, FS Barrandov/ M. Pešan, Z. Dukát)

Filmařsky měl málo co nabídnout, scénář také nebyl nic převratného. Jak je tedy možné, že film Pod Jezevčí skálou i po letech sledujeme s dojetím a zájmem? Mohl za to Tomáš Holý (†21) a především krása šumavských lesů, jimž vládl přísný děda Straka. Snímek nás za humna pozval poprvé před 45 lety.

Byla to doba, kdy mladá, ale o to zářivější hvězda Tomáše Holého (†21) svítila nejjasněji. Měl za sebou Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977) a čerstvě Jak dostat tatínka do polepšovny (1978), šel z role do role. Jednu z nich získal i v trilogii, která odstartovala 8. prosince 1978 v kinech příběhem Pod Jezevčí skálou.

„Byl prototyp malého rošťáka, jehož milovaly děti, ale taky mámy a tátové,“ vysvětlovala Tomášův úspěch režisérka Marie Poledňáková (†81). Klučina měl ale silného spoluhráče – dechberoucí šumavskou přírodu. V jejím středu vznikl příběh o pražském klukovi Vaškovi, který hledal cestu k dědečkovi Strakovi (Gustáv Valach, †81), místnímu hajnému. A u toho objevil lesy a jejich obyvatele.

Nechal to na něm

Režisér Václav Gajer (†74) se natáčení chopil po osmiletém zákazu a odměněn byl nečekaně obřím úspěchem. Také v Německu, kde tuzemská tvorba i za normalizace sklízela ovace. Poté přišla zakázka na další dvě původně neplánovaná pokračování. „Udělal jsem dobře, když jsem dal Tomášovi volnou ruku a nenutil ho šprtat scénář,“ věděl Gajer, který Holému jen vždy vysvětlil obsah scény a zbytek nechal na něm. Že příležitost uměl využít, dokazuje v roli Vaška s každou další reprízou – i letos, kdy celou sérii nabízí kromě svátečního programu televizí také Voyo a Prima+.

Tomáš Holý. Dva roky plné natáčení z něj udělaly nejslavnější dítě v zemi

Video se připravuje ...

Víte, že...

...Tomáše na natáčení rozbolel zub? Zodpovědně ale nejdřív natočil vše dle plánu, až pak jel přímo na Šumavě k zubaři.

...skotačivého jezevčíka Broka ztvárnil Bibo, velmi ceněný šampion?

...ve škole se Tomáš neohřál? Snímek točil po práci na filmu Setkání v červenci, i proto jej doprovázela učitelka a 2 až 3 hodiny denně ho učila.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.