Onkologický pacient Švehlík: V Docentovi čekal na smrt | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 9. června 2023

Svátek slaví Stanislava, zítra Gita

Onkologický pacient Švehlík: V Docentovi čekal na smrt

Švehlík musel být převezen záchrankou okamžitě do špitálu.
Švehlík musel být převezen záchrankou okamžitě do špitálu. (Archiv Blesku)

Ulehl na nemocniční lůžko, všude visely hadičky. Ten pocit zná i reálného života. Teď ovšem musel v posledním díle první série Docent zahrát umírajícího muže. Pro někoho banální role, pro herce Aloise Švehlíka (83) nic příjemného. Už dvakrát totiž sám bojoval s rakovinou, se strachem o život.

Svůj charismatický chraplák sice už nemá tak silný jako kdysi, ale pod režijním vedením Jiřího Stracha (49) znovu dokázal, jak je skvělým hercem. Roli vážně nemocného docenta Stehlíka staršího, otce Ivana Trojana (58), Švehlík přijal, třebaže natáčení posledního dílu musel trávit v nemocniční posteli. Vysvlečený do půl těla a připojený na monitory. Scénář mu předepisoval roli nic netušícího starého muže, kterému selhávají plíce i ledviny. „Nevíš, kdy mě pustí domů?“ ptal se svého syna Oty. Ten mu zamlčel, že se domů už nikdy nevrátí...

Nádor jako vejce

Nemocniční scény, ten pach špitálu, musely herce vrátit do doby, kdy sám bojoval s rakovinou štítné žlázy, bál se o život i hlas, který ho živil na prknech Národního divadla i v dabingu. A to hned dvakrát! Zatímco první operace v roce 2006 proběhla bez problémů a Švehlík se mohl po pár dnech vrátit plně ke své práci, recidiva o osm let později byla mnohem závažnější. „Druhá operace byla obtížnější v tom, že lékaři měli mnohem komplikovanější přístup k nádoru. Byl velký jako slepičí vejce. Takže tam byl problém právě i s hlasivkou. Nepřefikli ji, ale nemluvil jsem téměř půl roku,“ popsal. S hlasivkami se pak dlouho léčil hned v několika specializovaných zdravotnických zařízeních.

Byl i u šarlatánky

Rakovinu se snažil porazit i za pomocí léčitelky. „Chodil jsem i k jedné šarlatánce. Ta chtěla čtyři stovky za hodinu,“ prozradil před lety. Ke své milované herecké profesi se naštěstí mohl vrátit, nicméně jak Aha! už informovalo, nedávno měl doma zkolabovat a sanitka ho musela převézt kvůli problémům s dýcháním do nemocnice. Teď už by měl být v domácím ošetřování.

Seriál DOCENT:

Video se připravuje ...

60 cigaret denně

Zdravotní problémy s hlasivkami ho odnaučily kouření. Herec se svým zlozvykem musel skoncovat ze dne na den. „Už po první operaci jsem přestal,“ prozradil Švehlík, který celý život kouřil denně 60 cigaret. „Bylo velké nebezpečí, abych zase nezačal,“ přiznal s tím, že musí do konce života chodit na pravidelné kontroly. „Jsem onkologický pacient. Ani jsem netušil, že tahle klasifikace existuje,“ divil se.

Lojza je skvělej!

Navzdory pokročilému věku i zdravotním problémům si režisér Jiří Strach nemůže spolupráci s držitelem Ceny Thálie vynachválit: „Panu Švehlíkovi slouží hlas skvěle. Což herecky dokazuje právě v Docentovi. Nebo lze snad zahrát líp starého muže postiženého chronickou srdeční chorobou?“ ocenil ho. Infarkt myokardu vystřihl prý před kamerou tak, že se při ostré klapce lekl, jestli ho mrtvička netrefila doopravdy. „Jo, takhle vypadá vyzrálé zkušené herectví! Pan Švehlík měl během natáčení dobrou náladu a nikoli zdravotní problémy. Obsadím ho kdykoli, když bude mít náladu si u mě zahrát, Lojza je skvělej chlap!“ dodal režisér minisérie Docent, které už scenáristé píšou druhou část.

Kulový Blesk: V Docentovi jsou hloupé a ploché postavy

Video se připravuje ...Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.