Princezna Krasomila Alena Vránová slaví 90! Život se s ní nemazlil | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 30. listopadu 2022

Svátek slaví Ondřej, zítra Iva

Princezna Krasomila Alena Vránová slaví 90! Život se s ní nemazlil

Pyšná princezna Alena Vránová slaví 88: Utajený odchod ze scény!
Pyšná princezna Alena Vránová slaví 88: Utajený odchod ze scény! (Robert Klejch, Divadlo Ungelt, archiv)

Patřila mezi nejkrásnější české herečky, ale život jí to neusnadnilo. Alena Vránová, která dnes slaví 90. narozeniny, neměla na růžích ustláno. Prožila dva drsné rozvody i smrt jediné dcery. „Neměla jsem hezké ani dětství,“ přiznala představitelka Pyšné princezny. Mezi ty příjemné zážitky ze života patří kolega Petr Kostka (84) a jeho platická láska k ní.

Právě kvůli těžkým životním ranám Alena začala s herectvím. „Jsem strašně neveřejný člověk, potřebovala jsem se za někoho a něco schovat. Byly to role,“ hledá herečka v dokumentu ČT Role mého života příčinu, proč zvolila své povolání. Už v osmi letech byla členkou Dismanova rozhlasového souboru.

Tajná láska

Herec Petr Kostka přiznal v dokumentu Role mého života, že byl do Aleny před 60 lety zamilovaný: „Znám Alenku celý život. Hráli jsme spolu v Městských divadlech pražských milenecké role, já se do ní zakoukal, ale ona mě držela od sebe. Byli jsme oba zadaní...“ Životní změna Když šla na konkurs kvůli Pyšné princezně, všechny ostatní potenciální Krasomily převálcovala. „Byla jsem už asi dvacátá adeptka. Režisér Zeman chtěl, abych řekla větu »Podej mi míč«. Když jsem ji řekla, nechal vypnout kamery, měl vybráno,“ vzpomíná Vránová a jedním dechem dodává: „Pyšná princezna mi změnila profesní i soukromý život.“

Drsný rozvod

Byla vdaná za tehdy nadšeného komunistu, spisovatele Pavla Kohouta (94), ale při natáčení pohádky podlehla kouzlu mladého krále, kterého hrál Vladimír Ráž (†77). Kohout na ní při rozvodu nenechal nit suchou. Omluvil se své exmanželce, až když mu bylo devadesát. Rozvod a smrt Herec s podmanivým hlasem, který propůjčil i Old Shatterhandovi, ale svou princezničku po zbytek života nijak nehýčkal. Opustil ji, rozvedli se a král Miroslav se oženil potřetí. Alena už k oltáři nikdy nešla. Dokument Role mého života uvede ČT3 zítra v 9:55 a ČTart o půlnoci z neděle na pondělí.

Petr Janda na puntíkované párty: Letos z oslav nevyjde

Video se připravuje ...

Smrt dcery, radost z vnučky

Alena s Vladimírem měli spolu dceru Markétu (†55), která propadla alkoholu a předčasně zemřela. Osud byl skutečně nelítostný. Přesto herečka nezahořkla. Radost a útěchu našla ve vnučce Tereze Nyass, která je zpěvačkou ve skupině Yellow Sisters, a v jejích třech synech, tedy jejích pravnucích. Jeden z nich jde dokonce v prababičinných stopách a zahrál si v seriálu Krejzovi. Všichni tři se jinak věnují muzice. „Jsou tak vytížení, že se nevejdu do hlídání, jdou z jednoho do druhého, nemají vůbec volnou chvíli,“ popsala situaci Alena.

20 let první dámou

Profesní život byl k Aleně přívětivější. Je nositelkou hned dvou cen Thálie. První za hru Bouřlivé jaro v roce 1998 a druhou za celoživotní mistrovství v roce 2017. Divadlu Ungelt dala herečka sbohem až v roce 2018. „Byla zde první dámou dvacet let,“ řekl k tomu principál Milan Hein (75).

Pyšná princezna Alena Vránová: Dvě zpackaná manželství a tragická smrt jediné dcery

Video se připravuje ...Přečtěte si
Eva xxx
1. 8. 2022 • 07:16

Hodně zdraví a pohody. 🍀💖🍀

vigela
30. 7. 2022 • 08:41

Hezké a sympatické paní Vránové přeji hodně zdraví a spokojenosti. (Ta „platická“ láska článek trochu kazí.)

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.