Archivářka Hradecká o slavném herci: Pan Kemr, to byl piškuntál | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 25. dubna 2024

Svátek slaví Marek, zítra Oto

Archivářka Hradecká o slavném herci: Pan Kemr, to byl piškuntál

Rádce Iks Josef Kemr (†72) ze Šíleně smutné princezny: Sžírala ho rakovina! Prosil o datum smrti
Rádce Iks Josef Kemr (†72) ze Šíleně smutné princezny: Sžírala ho rakovina! Prosil o datum smrti (reprofoto TV, archiv)

Zítra by legendární herec Josef Kemr (†72) oslavil stovku. Třicet let hrál v Národním divadle, pro zlatou kapličku žil a nechal v ní nejedno tajemství. Na mnohá z nich exkluzivně pro Nedělní Aha! zavzpomínala archivářka Národního divadla Marie Hradecká (69), která se s ním osobně znala.

Do Národního divadla nastoupil v roce 1964, jeho první rolí byl Smrťák ve hře Konec masopustu. Za třicet let tu nastudoval celkem 78 rolí. Tou poslední byl Šlechta ve hře Nobel v listopadu 1994. Zahrál si jen dvě premiéry, pak už mu nemoc nedovolila pokračovat. V lednu 1995 podlehl rakovině žaludku.

Kdy jste se poprvé setkala s panem Kemrem?

„Na Malé Straně, kde jsme oba bydleli, ale bylo to jen takové letmé potkávání. Všichni jsme se tam zdravili, protože v té době to byla vlastně vesnice, kde jsme se znali. Byl taková krásná malostranská figurka.“

Proč figurka?

„Nosil klobouček zvláštního tvaru, zmačkaný baloňáček, havelky. Bydlel v Nerudově ulici, takže jí často brázdil, a když jel do divadla, tak zásadně ve svém trabantu, protože on byl trabanťák. V té době bylo na Malé Straně více podobných figurek, ale on byl jednou z nejvýraznějších.“

Josef Kemr

Video se připravuje ...

A kdy jste se setkali v Národním divadle?

„V roce 1992, když jsem tam nastoupila jako tajemnice ředitele. Pan Kemr tam chodil často. Měl ve velké oblibě tehdejšího ředitele, doktora Jiřího Srstku. Vždycky říkal: Já mám rád chytré lidi. A to pan Srstka byl. Když zkoušel, chodil si za ním do ředitelny pohovořit. A vždycky řekl: Já bych poprosil jedno BMW!“

Co to bylo?

„Fernet s tonikem. A když v dobrém rozmaru, tak si dal BMW s metalízou.“

S metalízou?

„Ano, to by dvojitý fernet s tonikem. To bylo jeho pověstné, okřídlené pití. Znali ho všichni, hlavně rekvizitáři v Národním divadle.“

Jakou na něj máte nejvýraznější vzpomínku?

„Byl to velmi moudrý člověk, který měl zajímavé, laskavé oči. Také byl rád, když někdo skloňoval jeho jméno a neříkal mu: Pane Kemr, ale pane Kemře. Na to si potrpěl. A byl to taky trošku piškuntál.“

V jakém smyslu?

„Často vzpomínal, že když se v roce 1983 znovu otvíralo Národní divadlo po rekonstrukci, měli do něj přístup jen zvaní. Jemu se tam ale podařilo dostat. Zamotal se do šál vedle inspice a čekal. Byla zatažená opona a po jevišti pochodoval tehdejší soudruh Štrougal, který si chystal slavnostní řeč. Pan Kemr se v jednu chvíli vymotal, řekl: Pozdrav pánbůh, pane Štrougale! Krve by se v něm tehdy nedořezal, jak líčil pobaveně pan Kemr, který zase rychle zmizel v šálách.“ 

Ladislav Trojan: Obě první lásky mu utekly do náručí jiných slavných mužů

Video se připravuje ...

Celý článek naleznete v tištěné podobě nedělního Aha! (19. 6. 2022)



Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.