Trable Žbirky v ČR: Gott ho chtěl přejmenovat, měli ho za ženu | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 13. června 2024

Svátek slaví Antonín, zítra Roland

Trable Žbirky v ČR: Gott ho chtěl přejmenovat, měli ho za ženu

Poslední snímek nemocného zpěváka
Poslední snímek nemocného zpěváka (Instagram)

Středeční zpráva o smrti Miroslava Žbirky (†69) všechny šokovala. Náhlé a překvapivé, slovenský hitmaker byl obecně velmi oblíbený, měl noblesu, laskavost i břitký a suchý anglický humor. Písničky jako Atlantída nebo Biely kvet zlidověly, Meky prostě byl, byl taková jistota a nikoho nenapadlo, že jednou nebude.

Věděli jsme o něm kdeco, jak se seznámil s manželkou Katkou, jak odešel jeho bratr Jason, že měl anglickou maminku. V 80. letech byl prvním, kdo narušil hegemonii Karla Gotta (†80), navíc jako Slovák! Stojí za připomenutí, jak se stalo, že získal Zlatého slavíka za rok 1982 a co se kolem dělo. Každopádně mu to nedali zadarmo…

1977: Tohle nemůžu říct

Na úvod jen kratičký střih do roku 1977. Tehdy Mistr poprvé zaznamenal existenci slovenského zpěváka s vizáží studenta, hubeného slušňáčka v brýlích. V pražské Lucerně připravoval Karel Gott pásmo československé pop-music a také všechny hosty uváděl. Modus znal, ale jméno zpěváka mu evidentně dělalo potíže… Nechal si ho proto předepsat. „Napsali mu moje jméno, on se na něj kouknul a říká: Ty vole, on se snad bude muset přejmenovat. Tohle nemůžu říct,“ vzpomínal Miroslav Žbirka na první setkání s Gottem.

Blesk Podcast: Laco Lučenič smrt Mekyho (†69) nepřijal. Tvořili spolu hity

Video se připravuje ...

Když poprvé vyhrál Zlatého slavíka, což bylo za rok 1982, ale vyhlášení proběhlo v lednu 1983, způsobil poprask v redakci časopisu Mladý svět, který anketu vyhlašoval. Nikdo z vydavatelství nechtěl udělat s laureátem rozhovor, který se pořizoval dopředu, aby vyšel v den vyhlášení. „Slavík, to bylo rezervované místo pro Gotta, nepředpokládalo se, že by na něj někdo mohl dosáhnout. Natož nějaký Žbirek ze Slovenska,“ připomněl se smíchy Meky, jak moc byl troufalý.

Cenzura v Mladém světě

Prahu měli tehdy rozparcelovanou Štaidl, Janeček, Vágner a Hannig a redaktoři jim šli na ruku. „Zavolali mi, ať pro ně udělám rozhovor. Měl jsem dobrou angličtinu a mluvil třeba s Eltonem Johnem nebo Tinou Turner. A teď najednou slovenský zpěvák,“ krčil rameny po letech publicista Jiří Vejvoda. Kmenoví redaktoři mu to milostivě přenechali, nicméně do interview mu pak několikrát zasáhli. „Většinou mi opravovali dvě tři stylistické věci, tentokrát jsem text rozhovoru přepisoval pětkrát nebo šestkrát, navíc mi to změnili ještě cestou do tiskárny bez mého vědomí,“ popsal cenzuru té doby Vejvoda.

Karel Gott o tom samozřejmě nevěděl, bylo by to pod jeho úroveň. Ale lidé okolo eliminovali konkurenci, aby se pražským popovým šéfům netlačil do rybníčku nějaký Slovák. Vejvoda pak Žbirkovi poslal osobní omluvný dopis. Pikantní je, že v roce 1983 vyšel nejprve rozhovor s Karlem Gottem společně se snímky s dcerou Dominikou. Bylo to poprvé, kdy se k ní přiznal, a byla to naprostá bomba. Vzápětí mu sebral Žbirka letité prvenství v anketě. Oboje notně zamávalo s atmosférou v táboře Gottových příznivců.

Mysleli si, že je ženská

A vtipná je také historka, jak krátce před ziskem Slavíka vystupoval Meky s kapelou Limit v pražském Edenu a přišel pořadatel, který toho zjevně o muzice moc nevěděl, nakoukl do šatny a volá: „Chlapci, nezlobte se, ale kde je ta Žbirka, budeme začínat!“ Myslel si, že jde o zpěvačku.

Zemřel hudebník Miro Žbirka: Jaký byl jeho životní příběh?

Video se připravuje ...Přečtěte si
begonie
14. 11. 2021 • 09:02

Článek mě nepřekvapuje - Gott a jeho výsostné postavení -

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.