Majlant za energie! Vláda slibuje tuto pomoc

Ceny elektřiny i plynu vyletěly nahoru. Možná i vám přišly zálohy, které jsou několikanásobně vyšší, než ty, co jste platili dosud. Možná ani vy nevíte, jak finančně přežijete topnou sezónu. A možná nevíte, proč se to všechno děje. Rozklíčovalo to pro vás Aha!
DŮVOD 1:
COVID
V době vrcholící pandemie covidu ekonomika stála, stejně jako část průmyslu a všichni si jistě pamatujeme, že tehdy kvůli nízké poptávce klesaly ceny pohonných hmot i energií. Jakmile ale tahle krize pominula a hospodářství se znovu nadechlo, přišla obrovská poptávka lidí po službách a zboží a s ní i poptávka firem po komoditách a energiích, pomocí nichž by řečené zboží vyráběli. No a jak víme, poptávka pohání růst cen…
DŮVOD 2:
CENY KOMODIT
Právě oživení po covidu vyhnalo nahoru ceny zemního plynu a uhlí, z nichž se vyrábí většina elektřiny. Jak uvádí ekonomický časopis Forbes, cena uhlí za poslední rok vzrostla o 250 procent, i cena plynu se meziročně zdvojnásobila. Ekonomové napříč se shodují, že právě drahý plyn táhne nahoru poplatky za všechny energie. Rusko, na němž jsme energeticky závislí, přitom dle zlých jazyků přiškrcovalo dodávky plynu, aby dosáhlo zprovoznění potrubí Nord Stream 2. Tamní prezident Vladimir Putin každopádně před pár dny oznámil, že zvýší dodávky plynu do Evropy a ceny na burze lehce poklesly.
DŮVOD 3:
EMISNÍ POVOLENKY
Unijní verze »odpustků« jsou tzv. emisní povolenky. Jde o hlavní nástroj, kterým se Brusel snaží snížit objem vyprodukovaných skleníkových plynů – za emisi jedné tuny oxidu uhličitého musí firma koupit jednu povolenku od Unie. Cena povolenek má přímý vliv na ceny energií. Nepomohlo tedy, že meziročně povolenky zdražily dvojnásobně a cena poprvé překročila sumu 60 eur (přes 1500 Kč) za tunu.
DŮVOD 4:
VŠECHNO SE SEŠLO
Jednotlivé důvody, které jsme vyjmenovali, by trh zvládl. Jenže všechny najednou jsou opravdovým oříškem…. „Sešlo se několik nepříznivých faktorů, kvůli kterým nebylo možné vývoj predikovat. Například spekulativní nakupování emisních povolenek, které zdražilo provoz všech fosilních zdrojů,“ vysvětluje pro Aha! odborník na energetiku a ředitel strategie společnosti EGÚ Brno Michal Macenauer. Do cen se podle něho výrazně promítá i zelená politika některých zemí, které opouští uhelné elektrárny a více se soustřeďují na obnovitelné zdroje energie. „Nízká výroba obnovitelných zdrojů v Německu v posledních měsících v kombinaci s blížícím se odstavením 6 jaderných bloků vedla k obecně rostoucí nejistotě dostatku elektřiny,“ vypočítává důvody Macenauer, který budoucnost vidí právě v jádru.
Jak na tom budou:
Elektřina
Podle Macenauera se očekává, že cena silové elektřiny bude letos u většiny dodavatelů růst o 15 až 25 procent. V příštím roce může tempo zdržování zpomalovat, přechodně může nastat i pokles cen.
Zemní plyn
Bude hodně záležet na tom, jak proběhne letošní zima. „Pokud bude studená a dlouhá, ceny zemního plynu mohou ještě růst. Bude-li mírná, mohou ceny stagnovat a někdy v březnu 2022 klesnout,“ říká Macenauer.
Energie obecně
Mezi odborníky panuje shoda, že aktuální prudký růst cen je jen krátkodobou záležitostí. „Plynu je dostatek, ložisek je až nadbytek a přepravní kapacity, zvláště po zprovoznění Nord Stream 2 budou více než dostatečné i při významném navýšení dovozu plynu do Evropy,“ míní Macenauer.
Stát: Zkusíme to zastropovat
S cenami energií teď válčí zejména bývalí klienti firmy Bohemia Energy, která přerušila činnost a nechala 900 tisíc lidí ve »štychu«. Zákazníci nyní musí přejít k jinému distributorovi za dražší tarif, anebo se jim ozve takzvaný distributor poslední instance (DPI). Firmy ale nemají předkoupené energie pro tyhle nové klienty, a tak je musí shánět na trhu za současné horentní ceny. Některým lidem proto chodí faktury na zálohy i pětinásobně vyšší, než byli zvyklí platit. Končíci ministr průmyslu Karel Havlíček (52, ANO) slibuje několik kroků.
- Zaprvé stát odpustí všem klientům 21procentní daň z přidané hodnoty a poplatek za obnovitelné zdroje.
- Zadruhé chce vymyslet nějakou jednorázovou dávku pro rodiny či seniory ohrožené energetickou chudobou.
- Zatřetí jedná Havlíček s Energetickým regulačním úřadem, jak zastropovat zálohy u DPI, protože lidem začaly chodit takové »pálky«, že je i při nejlepší vůli z důchodů ani výplat nejsou schopni dlouhodobě hradit. Mezitím doporučuje všem lidem, aby v režimu DPI nezůstávali a našli si standardní tarif u velkého dodavatele. Zálohy budou nižší, protože se rozpočítají na celý rok, zároveň půjde řešit individuální problémy skrze splátkové kalendáře. Havlíček o novém systému kompenzací pro podnikatele a firmy.
- Video se připravuje ...