Vysoká inflace přilepší důchodcům 800 korun navíc! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 18. dubna 2024

Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav

Vysoká inflace přilepší důchodcům 800 korun navíc!

Ilustrační foto
Ilustrační foto (Foto Aha! – Petr Hlavatý)

Vysoká míra inflace nám tahá z peněženek víc peněz. Jenže pak jsou tu senioři, pro které může paradoxně znamenat i přilepšení. V průměru by »díky« zdražování měly penze od ledna vzrůst o 800 korun měsíčně! Jak je to možné?

Díky zákonem dané valorizaci, tedy každoročnímu zhodnocování důchodů. Valorizace je vázaná právě na inflaci (nárůst cenové hladiny zboží, pozn. red.) a funguje tu jednoduchá rovnice. Čím vyšší inflace, tím víc vzrostou penze. Poslední čísla statistiků ukázala, že růst cen byl meziročně 3,4 procenta a podle prognóz by mohl ke konci roku vystoupat až na 4 procenta.

Peníze navíc

Na jaře se předpokládalo, že v paragrafech zakotvené navýšení důchodů bude o 450 korun měsíčně, teď by to ale »díky« inflaci mohlo být rovných 500 korun. K tomu se ještě musí připočíst přilepšení 300 korun nad rámec valorizace, které prošlo Sněmovnou (čeká se na Senát, ale i kdyby ten byl proti, bude nejspíš přehlasován). Suma sumárum to dělá v průměru minimálně 800 korun nášup.

Udělá to manko

Jenže to má i stinnou stránku. A to zátěž pro státní rozpočet. Přilepšení 300 korun nad rámec valorizace odsaje ze státní kasy asi 10 miliard. K tomu schválená pětistovka k penzi navíc za každé vychované dítě bude znamenat dalších 19 miliard. A 4% inflace bude znamenat břemeno dalších zhruba 1,5 miliardy. To by znamenalo, že by se celý systém mohl propadnout do obrovského mínusu.

Co s penězi navíc?

Nášup k penzi je příjemný, ale jak upozorňuje ekonom BH Security Štěpán Křeček, senioři si z peněz zas tolik neužijí. „Vzhledem k prudkému zdražování, které vidíme a pravděpodobně bude pokračovat, bude podstatná část těch peněz utracena v ekonomice, kdy budou růst ceny nájmů, energií, potravin,“ přišel s nepříliš milou prognózou expert. Šetřit se dá pak nákupy v akcích, snažit se moc neutrácet a třeba omezit i dávání peněz vnoučatům. Když už budou chtít senioři peníze nějak zhodnotit, určitě se podle Křečka nevyplatí mít je na spořicích účtech. A do čeho případně investovat? Podle ekonoma jsou možností akcie, i když to je relativně riskantní podnik. A pak se dle Křečka vyplatí zlato. „Měsíčně člověk pošle několik stokorun, a když naspoří na požadovanou zlatou cihlu, tak ji dostane. Je to ideální i v případě dědictví, protože zlato si drží svoji hodnotu,“ dodal ekonom.

Přečtěte si
hillaarkaa
13. 8. 2021 • 16:08

O volbách se jim to vrátí..Matky samo­živi­telky,­posti­žení a invalidní důchodci už tak rozhodní nejsou...

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.