Vaculíka pouštěli učitelům... Nevíme, co s tím, tvrdili
Leží pod komínem kotelny. Napřed to vypadá jako výsledek nějaké školní šikany, ale v tom nebyl jádro pudla. Příběh, který řešil včera na obrazovkách ombudsman v podání Lukáše Vaculíka (59), byl mnohem komplikovanější. Šlo totiž o mimořádně nadaného chlapce.
Scenárista Tomáš Feřtek (59) už ví o této problematice hodně, dost si toho nastudoval, když příběh vznikal. „Zaznamenal jsem jako novinář případy takzvaně mimořádně nadaných dětí i to, že někdy jsou jejich osudy dost komplikované. Ale ve skutečnosti jsem o téhle oblasti vzdělávání věděl málo a její složitost mi došla až ve chvíli, kdy jsem se tím tématem právě kvůli scénáři začal zabývat podrobněji,“ popsal scenárista.
Trailer na seriál Ochránce
„Pochopil jsem, že nadání v této míře obvykle neznamená, že to máte v životě lehčí, ale že se musíte vyrovnávat se sakra těžkým hendikepem,“ naznačil Feřtek. „Žijí mezi námi děti, které mají jinak fungující mozek. Pracuje třikrát rychleji než u ostatních a nejde jen tak zastavit,“ vyprávěl Aha! Feřtek s tím, že někdy prý rodiče ani učitelé nezjistí, o jak výjimečně talentované dítě jde. „Když jsme díl s předstihem pouštěli vybraným pedagogům, přiznali, že neví, co s těmito dětmi dělat,“ konstatoval Feřtek.
Když už takového jedince mezi ostatními rozpoznají, opravdu netuší, co dělat dál, aby nedošlo k vyhoření, nedej bože tragédii, jako ve včerejším díle Ochránce. Jde o mnohem větší větší problém, než si kdo dokáže představit. Proto se taky ombudsman tak angažoval. Tomu špatnému konci se odborně říká bilanční sebevražda. „Bohužel mají ty děti pocit, že sem nepatří,“ doplnil scenárista.
Trailer k seriálu Ochránce