Manželka Čepka (†54) a Rytíře (†69) Helena: DCERA JELA TURNÉ S IGLESIASEM | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 19. března 2024

Svátek slaví Josef, zítra Světlana

Manželka Čepka (†54) a Rytíře (†69) Helena: DCERA JELA TURNÉ S IGLESIASEM

Popíjení čaje v trávě. Helena na své milované zahradě.
Popíjení čaje v trávě. Helena na své milované zahradě. (Foto Aha! – Karel Kopáč, Robert Klejch, scom, ara)

Jejím prvním mužem byl herec Petr Čepek (†54) a druhým textař Zdeněk Rytíř (†69). Momentálně Helena Rytířová (69) žije s průkopníkem rokenrolu Pavlem Sedláčkem (80), píše kuchařky a doma nahrává audioknihy. Navštívili jsme ji, když zrovna v Řevnicích ve studiu režírovala Ivanu Jirešovou (45).

Heleno, jak jste se k nahrávámí audioknih dostala?
„Můj muž Zdeněk je sice známý hlavně jako textař, ale byl i muzikant a skladatel. Složil vedle Posledního kovboje dalších sedmdesát písniček, byl zakladatelem Golden Kids, kde hrál na basovou kytaru, a vždycky litoval, že to skončilo. Říkal, že ten trojhlas byl geniální a kam se hrabe ABBA! Moc ho nebavilo psát jednotlivé texty pro různé zpěváky, měl rád projekty, proto toužil po nahrávacím studiu, kde by měl nekonečný čas na jejich zrod. A tak začal budovat nahrávací studio ještě dřív, než jsme dostavěli dům.“

To jste musela mít radost...
„A víte, že měla? Často jsem slýchala: Helí, chceš magneťák, nebo schody? Samozřejmě jsem chtěla magneťák a lezli jsme do patra po žebříku. Ale dole vznikaly krásný písničky s Michalem Tučným, Lenkou Filipovou a pak jsme všichni seděli v jídelně a já jim vařila. Byla to krásná doba a jsem za ni vděčná. Po revoluci byl ale takový hlad po americké hudbě, že to chvíli vypadalo s českými písničkami bledě. Studio jsme tedy předělali na dabingové, já se naučila upravovat i režírovat filmy a časem jsem pomalu přešla k nahrávání audioknih.“

Dokonce jste vyhrála anketu Audiokniha roku 2020.
„Audiokniha roku znamená nejprodávanější audiokniha. Já jsem výrobce, tedy tituly si nevybírám. Dostávám je od vydavatelů a pak je obsazuji herci, režíruji načítání a tým mých zvukařů nahrávku stříhá, opatřuje hudbou, dělá mastery atd. Oceněná audiokniha se jmenuje Třicet let pod přísahou, což je vlastně rozhovor Pepíčka Klímy s Robertem Šlachtou. Toho skvěle namluvil David Prachař. A mám z toho radost, každé ocenění je fajn...“

Rytířová o smrti Káji Saudka: Na smrtelné posteli ležel s mým mužem!

Video se připravuje ...

Ve studiu jste měla i herce Petra Nárožného.
„Audiotéka mi nabídla nahrát audioknihu Černošský Pán Bůh a páni Izraeliti, což jsou biblické příběhy očima jednoduchého černošského věřícího. Říkala jsem si, že to Roark Bradford napsal přímo pro Nárožného, že to nikdo na světě nemůže přečíst líp. A taky že jo. Petr mi vyprávěl, že si občas doma také něco napsal: povídky, historky ze svého života, pohádku o prdeli, a všechno rukou na papír a že to jednoho dne někdo určitě spálí. To jsem se vyděsila, protože miluji jeho humor, a nabídla mu, aby to u mě ve studiu namluvil. Tak vznikla deska Škoda slova, které padne vedle. Pokřtili jsme ji v Činoherním klubu, kde jsem od rozvodu s Petrem Čepkem nebyla.“

Tam se Nárožný chlubil, jak jste mu vyvařovala. Je to pravda?
„Já vařím všem hercům, pokud zrovna nedrží dietu. Hladový herec není v pohodě a také mu kručí v břichu, což mikrofon odhalí. Většinou dělám polévky. To zrovna Petr miluje, a tak mě chválí, i když je jinak opečovávaný svou úžasnou ženou Ivankou. Musím přiznat, že bych klidně vařila celý den, jen už není nikdo, kdo by to snědl. Tak to odnášejí herci.“

Naposledy jste měla ve studiu Ivanu Jirešovou. Jak jste se daly dohromady?
„S Ivankou jsem už před lety dělala Dalajlámovu kočku a strašně se mi její projev líbil. Když udělala chybu, tak krásně se smála, že jsem si od zvukaře nechala její smích sestříhat a dala jsem si ho do telefonu jako zvonění. Těžko se to popisuje, je v ní něco upřímného, roztomilého, nezáludného. Obsadila jsem ji do audioknihy Čajová dívka z kolibříkové ulice, která je o politice jednoho dítěte v Číně a vydává ji Audiotéka. Je neuvěřitelné, že vlastně ještě nedávno byly holčičky v Číně považovány za lidský odpad.“

Už víte, co bude následovat?
„Hodně a ráda dělám s Jitkou Ježkovou. To je radost. Teď jsme dotočily třetí českou fantasy od Petry Stehlíkové. A v srpnu dokončíme šestidílnou historickou ságu o Karlovi IV., kterou napsala Ludmila Vaňková a čte ji Pavel Soukup.“

Prý se všichni můžeme těšit na zajímavou kuchařku, prozradíte, co v ní bude?
„Před pandemií jsem rok připravovala vietnamskou kuchařku. Chodila jsem do jedné vietnamské rodiny, dívala se, jak paní domu vaří, dělala si pracovní fotky a doma jsem pak jídlo uvařila sama a vyfotila. Ještě mi chybí asi čtvrtina a doufám, že ji co nejdříve dokončím.“

Zvukaře ve studiu vám dělá nejen syn Zdeněk Rytíř jr., ale také Václav Neckář junior...
„Malý Vašek u mě dělá asi pětadvacet let. V 90. letech nás o to požádal jeho táta a, víte, my jsme tak trochu jedna rodina. Máme se moc rádi. Vašík je hlavní zvukař a nahrává u nás i hudbu. Na tu sice moc času nezbývá, protože jsem ji vytlačila audioknihami, ale občas o víkendech si tu někdo zahraje. Třeba každý rok vítěz Porty od nás dostane možnost nahrát si zadarmo CD. Vašík také dolaďuje audioknihy hudbou a různými zvukovými předěly a dělá spoustu technických záležitostí, než se výsledek dostane na CD a na Audiotéku. To zvládá z domova a může tak pomáhat tátovi. No a dalším zvukařem je můj syn Zdeněk. Studuje sice vysokou školu, ale myslím, že u této profese zůstane. Mám opravdu hodně práce a bez něj bych to nedala.“

A co dělá dcera Alena, kterou máte se Zdeňkem?
„Je spíš po tátovi. Napsala pár textů, třeba pro Vaška Neckáře Pomíjivá, jenže radši píše básně. Ty uveřejňuje v Divokém vínu, které vydává Ludvík Hess už od 60. let a kde její táta  se svými  prvními verši začínal. Jinak se živí koncertní produkcí ve Foru Karlín a tam jí také nabídli, aby jela evropské turné s Enriquem Iglesiasem. Kdyby nebylo pandemie, asi by s ním jezdila dál.“

A co dcera Petra? Tu máte s vaším prvním manželem Petrem Čepkem.
„My teď spolu i bydlíme. Petra je grafička a posledních pět let dělala kostymérku v Hudebním divadle Karlín. To divadelní prostředí ji bavilo. Doma dělá grafiku některých mých knih, hlavně kuchařek.“

Když Zdeněk zemřel, začala jste žít s průkopníkem českého rokenrolu Pavlem Sedláčkem. Jak jste se poznali?
„Seděla jsem víc než čtyři roky u postele svého nemocného muže. Dělala jsem to ráda, ale bylo zapotřebí udržet si zdravý rozum. Tehdy jsem začala psát knížky. Napsala jsem pět kuchařek, pak jsem se vrhla na romány. Ten první se jmenoval Život byl pes. Neměla jsem žádné ambice, ale vydali mi ho. Věnovala jsem ho jednomu kamarádovi mého muže, který žije v Mnichově, a ten ho po přečtení doporučil jako skvělou knížku na mnoho e-mailových adres. Mimo jiné i na Sedláčkovu. Sedláček si ji koupil, přečetl, nadchl se, vygoogloval si mě, zjistil, že píšu kuchařky, umím fotit jídla! A to by on zrovna potřeboval pro svou mnoho let chystanou knihu o koření. Tak si zavolal do Mnichova o mé číslo a pozval mě na večeři. Od té doby jsme spolu.“

Takže vznikla kniha o exotickém koření... „
I s recepty, které koření obsahují. Byli jsme fotit koření až v Indii a teď Pavel připravuje další orientální kuchařku. Jen máme málo času. Já jsem celý týden ve studiu a jezdím jen na víkend.“

Prý mu k jubileu dáváte v říjnu koncert v Lucerna Music Baru.
„Pavlovi bylo osmdesát 4. července, ale pandemická situace nedovolovala nic plánovat. Přeložili jsme to tedy na říjen, kdy bych měla i já oslavit kulatiny, a doufám, že mi k nim zazpívá Elvise. Jen se modlím, aby zase všechno nezavřeli.“

Hovoříte o kulatinách, ovšem na sedmdesát rozhodně nevypadáte. Máte snad nějaké botoxy či plastiky?
„Já jsem velmi neukázněný člověk. Kouřím, pořád piju kafe, nejím ovoce, nedržím dietu, necvičím, všude jezdím autem, ještě nikdy jsem nebyla ani na kosmetice. Tak mám asi štěstí. A možná je to tím, že mám v tomhle věku práci, kterou miluju a nemám čas myslet na stárnutí.“

Pavel Sedláček: Chtěl jsem si koupit letadlo, Ferrari je natruc!

Video se připravuje ...



Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.