Zemřel bratr prezidenta Ivan Miloš Havel (†82): Nikdy netrpěl!
Býval vidět méně než jeho bratr, nikdy tím ale netrpěl. Vědec, manžel, otec a také skaut s přezdívkou Puzuk, tím vším byl Ivan Miloš Havel (†82). Odešel v něm muž, který se nerad hádal, neměl rád konflikty a dávno se smířil i se smrtí.
Nikdy neměl pocit, že žije ve stínu bratra Václava (†75), prvního českého prezidenta. „Vždy jsem toužil poznávat, co ještě neznám,“ říkal Ivan M. Havel i ve zpovědi pro Paměť národa. Místo lehkých múz propadl vědě a šířil ji i za normalizace na neoficiálních bytových seminářích, jež pořádal. Podílel se na vydávání samizdatů, po revoluci v roce 1989 patřil k zakladatelům Občanského fóra, šéfoval časopisu Vesmír.
Dvakrát se oženil, vychoval syny Prokopa a Vojtěcha. Jeho život by vydal na několik dalších. Sám jej hodnotil skromně a z odstupu, což také doporučoval. „Je třeba dívat se na sebe sama a nepropadnout ani pýše, ani sebeostouzení,“ říkal. Osud Ivana M. Havla se uzavřel v neděli 25. dubna, kdy jej podle informací Blesku blízcí našli mrtvého ve vaně. „Umřel člověk bytostně nezlý, vždy svůj a nápomocný druhým. Díky žes byl, Ivane,“ informoval o jeho smrti také ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský (72).
Od narození po docenturu
Ivan M. Havel se narodil 11. října 1938 coby mladší ze dvou synů do bohaté, vzdělané a milující pražské rodiny, jíž třeba patřil palác Lucerna na Václavském náměstí nebo Barrandovské terasy. Inspirací mu byl dědeček Hugo Vavrečka (†72), novinář, diplomat a manažer u firmy Baťa. Později spolu s Václavem nastoupil na Kolej Jiřího z Poděbrad, internátní školu, kde s nimi studoval třeba i režisér Miloš Forman (†86). Kvůli zákazu ale museli oba školu opustit, maturitu si Ivan udělal až dálkově v době, kdy se vyučil mechanikem. Doktorát získal roku 1971 na univerzitě v Berkeley v Kalifornii, poté se vrátil do Československa. Své vzdělání završil roku 1992 docenturou na 3. lékařské fakultě UK v Praze.
Zemřel Ivan M. Havel (†82), bratra někdejšího prezidenta Václava Havla
Václavovi psal do vězení
Dětství trávili převážně na usedlosti Havlov u Žďárce na Tišnovsku, kde spolu také chodili do školy. „Venoušek rád maloval, Ivánek byl víc počtář,“ vzpomínala na ně učitelka Marie Brichtová pro Českou televizi. Ačkoliv byl každý jiný, nikdy se zcela nevzdálili. Pod vlivem bratra Ivan okusil literární tvorbu, když psal novelu Arsemid. Prožil s ním i rok 1968, kdy Václav v Divadle Na zábradlí poznal svou budoucí ženu Olgu (†62). Od roku 1975 se oba podíleli na samizdatové edici Expedice, Ivan byl také u Václavova zatčení. „Psal jsem mu do vězení dopisy s pocitem povinnosti intelektuálně ho zaměstnat,“ řekl. Spolu se scházeli na Hrádečku, působili v Občanském fóru.
Celý článek naleznete v tištěné podobě deníku Aha! (27. 4. 2021)
Ivan Havel o bratru Václavovi: Demonstrace by se mu líbily.