Autor Chalupářů František Filip (†91): Už má svůj hrob! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 6. prosince 2023

Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín

Autor Chalupářů a Cirkusu Humberto František Filip (†91): Už má svůj hrob!

František Filip (†90) jen pár dní před smrtí.
František Filip (†90) jen pár dní před smrtí. (Foto Aha! – Martin Přibyl, Martin Pekárek, ara)

Otec Chalupářů, F. L. Věka a mnoha dalších oblíbených seriálů má poslední místo odpočinku dle svého přání. Po posledním rozloučení na Vyšehradě pochovali režiséra Františka Filipa (†90), který zemřel 9. ledna s covidem, do rodinného hrobu na pražských Olšanských hřbitovech.

Na hrobě je i věnec od prezidenta Miloše Zemana (76), který lituje, že režisérovi nepředal metál už za jeho života. „Pakliže ho ale někdo navrhne, zcela určitě mu dám vyznamenání in memoriam,” prohlásil prezident. „Ty takzvané komunistické seriály byly často daleko kvalitnější, než ty, které v českých televizích zažíváme teď,“ dodal Zeman.

Prelát Jeho Svatosti

Do hrobu režisérskou legendu spolu s rodinou ukládal kněz Aleš Opatrný (77), kterého papež Benedikt XVI. jmenoval čestným prelátem Jeho Svatosti. Ten také za Františka Filipa sloužil mši v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Režisér se s ním seznámil už v listopadu 1989 při příležitosti svatořečení Anežky České.

Rozloučení s Františkem Filipem

Video se připravuje ...

Točil i přes zákaz

„Tehdy do katedrály svatého Víta na slavnostní mši přišly tisícové davy. Byla to předzvěst revoluce. A já jsem se po těch čtyřiceti letech totality v Československé televizi najednou zbláznil a přes zákaz začal dělat přímý přenos z toho svatořečení,” vzpomínal pro Aha! režisér krátce před svou smrtí. „Nic se mi tehdy nestalo, neboť přišla revoluce, jinak by mě z televize určitě vyhodili,“ dodal Filip s úsměvem. Kněz Opatrný to tehdy komentoval, stejně jako později přímý přenos z návštěvy papeže Jana Pavla II. na Letné. „Byly to dva moje největší zážitky za celou kariéru,“ vyznal se režisér.

Ředitel ČT Dvořák na pohřbu Františka Filipa (†90): Televize režiséra zaměstnávala 51 let!

Video se připravuje ...

 Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.