ČERNÍ BARONI: 70 let od první služby »pétépáků«

Kdo by neznal majora Terazkyho, vojína Kefalína a další postavy z legendárních Černých baronů od Miloslava Švandrlíka (†77)? Realita služby u Pomocných technických praporů (PTP) v padesátých letech však měla k humoristickému příběhu daleko. Zvláštní složka socialistické armády vznikla právě před 70 lety.
Těžká práce v dolech, kamenolomech, vojenských lesích či na stavbách, třeba při budování sídliště Petřiny v Praze. A poté ještě výcvik. Tak vypadala vojenská služba tzv. pétépáků, členů Pomocných technických praporů. Zvláštní útvary armády měly od 1. září 1950 internovat a převychovávat brance s takzvanou klasifikací E, tedy politicky nespolehlivé osoby.
Nepřátelé režimu
„Byly určeny především pro bývalé továrníky, vesnické boháče, rentiéry a další příslušníky tzv. vykořisťovatelských tříd a nepřátele lidově demokratického režimu,“ popsal původní účel historik Jiří Bílek pro časopis Historie a vojenství. Jenže klasifikaci E mohli dostat i mladíci, kteří měli příbuzné ilegálně v zahraničí nebo je SNB prohlásila za nespolehlivé z jiných důvodů. Prověrka v roce 1953 ukázala, že 83 procent »éčkařů« pocházelo z pracujících vrstev.
Úmorná dřina
Službu u PTP popsal spisovatel Miloslav Švandrlík jako nekončící sled různých humorných situací, ve skutečnosti to byla především úmorná dřina. Většina PTP byla nasazena na pomoc ve stavebních podnicích a v dolech. „Havířům dělali pomocníky nakládající uhlí do vozíků. Pomocníci museli nakládat i po směně a vyfárat mohli až poté, co splnili plán nebo normu,“ popsal Jiří Bílek.
Čo bolo, to bolo...
Neschopného majora Halušku alias Terazkyho s jeho oblíbenou hláškou Čo bolo, to bolo a další důstojníky z Černých baronů ale spisovatel prý vystihl dobře. „Výrazně se projevila celkově nízká odborná i morální úroveň velitelského sboru, který procházel tehdy politickými čistkami,“ uvedl historik.
FILM S NEVOJÁKY
Snímek Černí Baroni, který vznikl na motivy stejnojmenného Švandrlíkova románu v roce 1992, patří dodnes mezi nejúspějšnější české filmy. Z obsazených herců ale byla většina nevojáků! Jediný, kdo sloužil na vojně, byl Václav Postránecký (†75). „Možná proto jsem dostal nejvyšší hodnost,“ žertoval kdysi herec, který ve filmu ztvárnil generála. Mezi jeho nejslavnější kolegy patřili Pavel Landovský (†78) v roli majora Terazkyho a Ondřej Vetchý (58) jako vojín Kelafí.
KONEC PO ČTYŘECH LETECH
PTP znamenaly pro tehdejší režim levnou pracovní sílu, kterou mohl nasadit kdykoliv a kdekoliv. Proto se už v roce 1952 rozhodlo o prodloužení vojenské služby politicky nespolehlivým osobám na neurčito. Konec naštěstí přišel v roce 1954, když se po smrti Stalina částečně změnila politická situace. Úplné zrušení Pomocných technických praporů přišlo 1. května 1954. Podle odhadů historiků jimi prošlo 40 až 60 tisíc mužů.
Víte, že...
...přezdívku černí baroni dostali příslušníci PTP podle černých výložek?
...stejně dobře to ale mohl být i odkaz na jejich začerněné tváře po službě v dolech?