Prozrazeno! Jak to skutečně chodilo na Havlově Hrádečku!

Opuštěné místo bez známek života. Tak vypadal milovaný Hrádeček Václava Havla (†75) v den jeho nedožitých osmdesátin. Lidi na něj ale nezapomněli. Nosí ho v srdcích a místní ve vzpomínkách. A ty pikantní spojené se sousedem Janem Třískou (79) vyšly najevo až teď.
Jediné, co dnes na chalupě vzdálené jen šest kilometrů severozápadně od Trutnova připomíná bývalého prezidenta, jsou zapálené svíčky, květiny, srdce a vzkazy před vraty. A ještě víc v těchto dnech na něj vzpomínají obyvatelé vesničky Vlčice, kam často chodil.
„Já jsem tady od pětašedesátého roku, a proto jsme pana Havla vídali, jak ho estébáci honili přes pole,“ zavzpomínala paní Benešová na 70. léta, když byl Havel pod dohledem tajné policie. „Oni hlídali i auta. Stačilo, když se tam jen přibrzdilo, a už si vás hned zapisovali! Bylo to tady hodně divový, prostě jste nemohli Hrádečkem projet...“ prozradila s tím, že se tomu místu raději vyhýbali.
Kdo nechtěl příslušníky tajné policie v 70. a 80. letech potkat, nesměl chodit ani do hospody ve Vlčicích. „Vašek často zašel do hospody a estébáci většinou za ním. A taky herec Honza Tříska. Měl chalupu vedle Havla a hodně spolu kamarádili,“ prozradil deníku Aha! jeden z obyvatel Vlčic. A hned přidal historku, která se tam dodnes vypráví.„Na Hrádečku bylo vždycky hodně veselo. Slyšel jsem, že když tam jednou vezli traktorem uhlí, tak Tříska s Havlem točili jednoho panáka za druhým. To bylo furt – na, tady máš! A zase vytahoval šuplíky a furt dával peníze,“ zavzpomínal místní pamětník.
„Za tu fůru dal tenkrát asi sedmnáct stovek. To bylo tenkrát hodně peněz. V tý době stál metrák osm až čtrnáct korun. A ta fůra, co tam dovezli, mohla mít tak třicet metráků,“ dodal pamětník. Není tedy divu, že na Havla tu vzpomínají nejen jako na prezidenta, ale také coby velkého granta. Průměrný plat v roce 1970 byl totiž kolem 1900 Kčs. A téměř totéž Havel zaplatil místním za uhlí, které by vyšlo maximálně na 400 Kčs.Za uhlí zaplatil osminu chalupy
Když byl Václav Havel stíhán StB, rozdával kolem sebe nejen lásku a dobrou náladu, ale i velké peníze. Historka o uhlí je toho důkazem. A že to byly velké peníze, je i porovnání 1700 Kč za fůru vzhledem k ceně chalupy. V roce 1967 ji Havel koupil za 14 000 Kčs.
Bez tepláků ani ránu
Důvod, proč nejen místní Havla a hlavně jeho první manželku Olgu (†62) milovali, bylo i to, že se nad nikoho nepovyšovali. „My jsme ho normálně potkávali. Nic ze sebe nedělal. A paní Olga, ta byla přímo milionová! Ta byla úplně jiná než Dagmar. Chodila v teplákách, hodně se s námi zastavila, popovídala. Ale on taky chodil normálně. Taková opravdu obyčejná dobrá paní,“ svěřila Aha! pamětnice, která si nepřála být jmenovaná.
Duše zůstala na Hrádečku
Na Hrádečku vybudovali pietní místo i proto, že zde pan prezident vydechl naposledy. Podle ředitele Knihovny Václava Havla Michaela Žantovského (67) to bylo 18. prosince 2011 mezi 9:45 a 9:50.