Zdrcující zážitek Aťky Janouškové (84): Co jí koncentrák vzal a co zase dal? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 22. května 2024

Svátek slaví Emil, zítra Vladimír

Zdrcující zážitek Aťky Janouškové (84): Co jí koncentrák vzal a co zase dal?

Aťka Janoušková má po mamince židovskou krev.
Aťka Janoušková má po mamince židovskou krev. (Aha! – Daniel Černovský, ČTK, ara)

Aťka Janoušková má mezi českými herci výsadní postavení hned z několika důvodů. Spolu s Jiřím Krytinářem (67) je při 120 centimetrech nejmenší, od malička hrála v Národním, jako bývalá cizojazyčná korespondentka nemá problém s domluvou v zahraničí a navždy se zapsala u diváků všech věkových kategorií jako nesmrtelná Včelka Mája. Málokdo ví, že jako předválečné dítě s židovským původem zažila herečka těžké rány osudu.

Už před válkou hostovala malá baletka na první scéně ve Zlaté kapličce a to, že byla maminka židovského původu si pořádně uvědomila až s prvními potížemi, které přišly v době okupace, kdy jí bylo devět let. "Nehrála jsem tam ani dva měsíce a do divadla přišlo udání. Jak můžu hrát v Národním, když je moje maminka Židovka. Musela jsem odejít. I z baletu, protože maminka říkala, že nebudeme nikoho přivádět do neštěstí," vzpomíná Aťka Janoušková v Sedmičce.


V létě 1943 byli oba rodiče herečky zatčeni gestapem a následně deportováni do koncentračních táborů. Dívka stejnému osudu unikla jen díky prázdninovému pobytu mimo Prahu. Věřila alespoň v propuštění otce, který nebyl Žid, ale události nakonec vzaly úplně jiný spád. "Tatínek šel do Dachau a tam zemřel. A maminka, Židovka, přežila Osvětim a pochodem smrti přišla domů. Bylo to něco neuvěřitelného, navíc jsme o ní celou dobu neměly žádné zprávy," říká paní Aťka, která celou dobu žila u strýce s tetou, kteří se jí ujali.
Dojemné bylo pochopitelně setkání s milovanou osobou, která jako zázrakem nacistické vyhlazovací peklo přežila. Nikdo totiž nedoufal, že se ještě vrátí. "Asi dva týdny po konci války jsem seděla a hrála na klavír. Najednou se otevřely dveře a v nich stála maminka. bylo to něco neuvěřitelného. Když odcházela, měla černé vlasy a vrátila se s úplně bílými, ale byla živá," popisuje chvíle štěstí v neštěstí nejmenší česká herečka, zpěvačka a dabérka. Koncentrační tábor jí tedy vzal tatínka, ale ze chřtánu smrti vydal jako zázrakem maminku.Přečtěte si
prroud
15. 3. 2015 • 11:03

Poskoci se perou,umiraj,soudej mezi sebou a ti zodpovedni si zijou krasny zivoty............a my dole jim delame blbce a vydelavame jim valkama!!! Lidska hloupost je az neskutecna!!!

prroud
15. 3. 2015 • 11:01

Zidy delime na : Zidy,Hebrejce a Sionisty.Hadej kdo koho obetoval,kdo financoval a rozhodoval...............hadej jaky jsou vzajemny vazby atd.,nez zacnes vyskakovat........dohledej si pravou,nezfalsovanou historii.Veci nejsou takovy,jakejma se zdaji byt! A jak jsou servirovany stadu!

prroud
15. 3. 2015 • 10:56

Co delas proto aby lidi znovu netrpeli? Jestlipak vis kolik je na svete pripravenejch koncentraku a kde?!!!! A je jich hodne! A jestlipak vis kdo ma na svedomi valky a jejich prubehy a vysledky? Hitler?Nemci?Ale kdepaaaak!!!!

prroud
15. 3. 2015 • 10:54

ararat,copak te vede k tomu takhle vyskakovat?.....

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.